Chlum ohluší palba z děl | e15.cz

Chlum ohluší palba z děl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Chlumu u Hradce Králové se bude bojovat. Hradecko si připomene 144. výročí druhé největší bitvy 19. století.

3. července 1866 se u Hradce Králové střetla rakouská a pruská vojska v druhé největší bitvě 19. století. Dávná historie krvavého střetu 2. a 3. července ve vzpomínkových akcích opět ožije. Už v pátek 2. července dopoledne začnou pochodovat historické vojenské jednotky po bojišti přes Rodov, Račice, Sendražice do Hořiněvsi, kde se vojska odpoledne střetnou.

„Bojovalo se všude. U Hořiněvsi to však nebude rekonstrukce konkrétní události, ale volná ukázka bojů. Zúčastní se jí přibližně okolo sto padesáti vojáků,“ uvedl Radek Balcárek z Gardy města Hradce Králové, která je hlavním pořadatelem vzpomínkových akcí.

Jejich slavnostní zahájení se uskuteční večer na hradeckém Malém náměstí, kde zahrají i hudební skupiny.

Vystoupí také velká historická kapela z Německa Muzik Spielmannszug Radeberg. V noci pak projde obcí Chlum pochodňový průvod, aby uctil památku padlých vojáků na pruském hřbitově.

„Vyvrcholením akcí bude v sobotu velká bitevní ukázka znázorňující část bitvy, které se zúčastnilo téměř půl milionu vojáků a kde bylo zabito, zmrzačeno, pohřešováno a zajato na 50 tisíc vojáků. Scény se zúčastní na čtyři sta uniformovaných vojáků, z toho asi sto zahraničních, dvacet historických kanonů, oddíly jezdců na koních a povozy. V údolí na Chlumu pod památníkem Baterie mrtvých, na autentických místech bojů, bude stát replika zemědělské usedlosti s dobovým příslušenstvím a k vidění bude život v historickém polním ležení s lazaretem,“ popsal Balcárek.

Bitva začne ve 14 hodin. Vstupné je devadesát korun, předškoláci mají vstup zdarma. Na všechny doprovodné akce, včetně programu v Hradci Králové, se vstupné neplatí.

Kdo se chce vydat na Chlum vlakem, z hradeckého hlavního nádraží do Dlouhých Dvorů, odkud je bojiště vzdálené asi dva kilometry, vyjíždí krátce po 10. a po 12. hodině. Pojedou i parní vlaky. První vyrazí z Hradce Králové před devátou hodinou ráno. Podrobný jízdní řád je na webu www.spolecnost-zeleznicni.cz.

„Od nádraží, kde staví parní vlak, vedou na bojiště zajímavé cyklostezky s informačními panely o vývoji bitvy. Parní vlak se pak na odpoledne vydá z Jaroměře přes Českou Skalici do Náchoda a zpět. Odpoledne se ještě jednou vrátí přes bojiště do Hradce a v 17.20 svoje putování ukončí v expozici Železničního muzea v Jaroměři,“ uvedl jednatel Společnosti železniční Bohuslav Škoda.

Autobus do Chlumu odjíždí z hradeckého terminálu ve 12.20 ze stanoviště J2.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery