Chrti, bývalí lovci, mají závodění v krvi | e15.cz

Chrti, bývalí lovci, mají závodění v krvi

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chrti, kteří se původně uplatňovali jako lovečtí psi a lovili především antilopy a gazely, si závodění užívají stejně jako majitelé.

Pud nutí chrtí závodníky ulovit jen igelitový střapec, který je pomocí kladek a navijáku tažený před nimi.

Kdo navštívil minulou sobotu kolínskou dostihovou dráhu a sledoval české mistrovství Čech chrtích plemen, přesvědčil se o tom na vlastní oči.

Na šampionátu nemohla chybět ani chovatelka chrtů plemene whippet Renáta Vorlíková Jedličková, která vysvětlila, jak to ve světě kolem chrtích dostihů chodí.

„Malá plemena chrtů mohou závodit od jednoho roku. Ta větší dostanou licenci opravňující k závodění v patnácti měsících,” říká Vorlíková.

Nácvik musí štěňata bavit. Jakmile se pes naučí, že má běžet za návnadou a také v zatáčkách, trénovat na dráze už tolik nemusí.

„Chrt se pak připravuje třeba tak, že kluše vedle majitele, který jede na kole. Nebo se mu hází tenisák,” vysvětlila Vorlíková s tím, že věnovat se chrtím dostihům, byť amatérsky, není levná záležitost.

„Štěně chrta po rodičích se závodními předpoklady stojí deset až osmnáct tisíc korun. Jistotu, že koupí buducího šampiona, nemá nikdo. Jaký je pes opravdu závodník, to se pozná až na dráze,” řekla Vorlíková. Dodala, že předpokladem dobrých výsledků je pro chrty kvalitní krmivo plné bílkovin, vitamínů a minerálů. To stojí nemálo peněz.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video