Dada dny roztančí groteska Havran | E15.cz

Dada dny roztančí groteska Havran

Autorské a netradiční divadlo ovládne na dva dny malé scény v Hradci. Největším tahákem bude divadelní soubor Veselé skoky.

Jak na divadelních prknech předvést temnou Poeovu báseň Havran? Stačí šest tanečníků, bubeník a houslista ze souboru Veselé skoky, který se zaměřuje na alternativní divadlo. Hradečáci ji mohou vidět při Dada inspiračních dnech 17. a 18. září. Představení budou v základní umělecké škole, v domě dětí a DADA Clubu Kasper. Program devátého ročníku přiblížil jeden z pořadatelů Jiří Langer.

Představí se i místní soubor z umělecké školy, co předvedou?

Domácí studenti literárně-dramatického oboru zahrají hned dvě představení. Jako první to bude dramatizace známé Erbenovy balady Svatební košile, nastudovaná pod vedením Zuzany Jirsové. Druhý příběh nazvaný Abigail je autorským textem samotných herců a na jeho realizaci se podílel druhý z pedagogů Vojtěch Maděrič. Obě představení budou k vidění v pátek 17. září od 18 hodin v divadelním sále zdejší ZUŠ.

Jaké přespolní soubory přijedou na Dada dny?

V pátek vystoupí jako host soubor z umělecké školy z Frýdlantu, s představením Olympští bohové. A podařilo se nám dostat do Hradce pohybové divadlo Veselé skoky. Herci se rozhodli ctít dvousté výročí narození velkého amerického básníka a otce hororové literatury Edgara Alana Poea. Jeho báseň Havran ztvární jako pohybovou grotesku. Toto divadlo bude rozhodně uměleckým vrcholem letošních Dada inspiračních dnů.

V Hradci jde o méně známý soubor, můžete ho představit?

Je to zvláštní parta herců, kteří jsou zapálení do pohybového divadla. Jejich styl propojuje taneční i herecké techniky jako je jazz, swing, step, folklor, balet, němou grotesku a pantomimu. Za domovskou scénu mají Divadlo v Celetné ulici v Praze. Pokud jde o hru Havran, je to velmi černá groteska. V této pohybové fantazii vystupuje šest tanečníků, houslistka a bubeník. V roce 2004 a 2006 získal soubor první cenu na mezinárodním festivalu Teaterfest Sarajevo. A před třemi lety nominaci na cenu na Brightonském festivalu v Anglii.

Kde najdou lidé celý program festivalu?

Všechny informace jsou například na stránkách www.langruv-dum.cz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!