Dny kulturního dědictví otevřou jindy nepřístupné památky | E15.cz

Dny kulturního dědictví otevřou jindy nepřístupné památky

Kolínsko v rámci Dnů evropského kulturního dědictví nabízí v regionu nejbohatší program. Zato v Nymburce nebude nic.

Od 12. do 20. září v mnoha místech Evropy budou památky dočasně přístupné za snížené vstupné nebo úplně zdarma. Některé, na něž se s předstihem podívala Sedmička, přitom budou otevřené zcela mimořádně.

Rekordman Kolínsko

Kolínsko letos zařadilo na seznam čtyřicet objektů. Na tom, aby se v rámci Dne evropského kulturního dědictví s nimi seznámilo co nejvíc lidí, se podílí i společnost Památky pro život.

„Záchrana a využití. To je náš cíl,“ říká Vladimír Rišlink ze společnosti. „Kdyby se nám v Kolíně jednou podařilo oživit zříceninu kostela Všech svatých, byli bychom moc rádi,“ přibližuje svůj sen Rišlink.

Na seznamu jsou i památky běžně nepřístupné, jako třeba bývalá fara ve Skramníkách nebo kostel svatého Václava ve Svojšicích. K tomu je připraven bohatý doprovodný program.

Třeba v Kouřimi v sobotu od sedmi hodin večer začne Sen noci kouřimské. Na třinácti zastaveních ožijí kouřimské pověsti. Putování zakončí na náměstí v Kouřimi ohňostroj.

„S přípravou dne nám moc pomáhají lidé ze společnosti Památky pro život. Už od února,“ pochvaluje si Jaroslava Svojšová z kolínského městského úřadu.

Skromné Poděbrady

V Poděbradech se letos uskuteční Den evropského kulturního dědictví letos zcela bez doprovodných akcí. Pozvánky víceméně jen formálně zvou k prohlídce běžně přístupných památek. Mezi sedm zaregistrovaných památek je zařazená i jezdecká socha krále Jiřího z náměstí. Výjimku tvoří devadesátiletá hydroelektrárna.

„Chtěli jsme otevřít pro prohlídky také běžně nepřístupný zámek, ale nepovedlo se nám dohodnout se školou, které zámek patří,“ říká Lucie Kurková z poděbradské radnice.

Nymburk: Snad příště

Představitelé Nymburka tvrdí, že město momentálně nemá co nabídnout. „Jedině bychom mohli uvažovat o středověkých hradbách,“ říká Jiří Černý z nymburského městského úřadu. „To mi však připadá neoriginální, vždyť jsou volně přístupné celý rok,“ dodal Černý.

Přesto Nymburk má řadu atraktivních neznámých míst. Jde o sklepení pod bývalou sladovnou, radnicí nebo pod Starým děkanstvím. Místem k vidění je i klasicistní vila bývalého mlýnu Bašta v Drahelicích s krásnými malbami.

Jistota Kutná Hora

Dny kulturní dědictví v Kutné Hoře přinesou šancí vidět řadu památek za snížené vstupné, případně zdarma.

„Loni přišlo během této akce třináct tisíc lidí. Letos jich určitě přilákáme víc, protože nabídneme větší počet míst ke zhlédnutí, šestnáct,“ říká Věra Žáčková z kutnohorské radnice.

Mezi běžně nepřístupnými památkami budou refektář Sedleckého kláštera, klášter Voršilek nebo Jezuitské koleje. V Malíně otevřou kostely svatého Štěpána a apoštolů Jana a Pavla. Zcela výjimečná bude návštěva žižkovského kostela Nejsvětější trojice z 15. století.

Přehled památek a akcí přinášejí internetové stránky www.shscms.cz/ehd/.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!