Festival nabídne pořádnou porci blues | E15.cz

Festival nabídne pořádnou porci blues

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řadu rozličných festivalů ve městě rozšíří hudební festival Blueso(Vá) noc aneb Večer na třech kilech.

„Blues je dvanáct taktů, který vždycky spočítám.“ Tak v písni pravil Petr Kalandra. A právě „dvanáctku“ v různých podobách představí nový spíše festiválek, neboť půjde o přehlídku, která se odehraje v jednom dni. Hlavní hvězdou bude Luboš Andršt Blues Band.
„V regionu podobná akce zaměřená na blues není a nevím, kdy naposled byla. Zkoušíme uspořádat jakýsi nultý ročník. Uvidíme, s jakým ohlasem se festival setká,“ říká kytarista Míla Froněk, který si bluesovou akci s přáteli vymyslel.
„K nápadu přispělo i to, že ve Varech znovu začala fungovat scéna Husovka, která nabízí rozličné hudební žánry. Nápad vznikl poměrně spontánně. Náš kamarád Jirka Zink se totiž zná s road managerem Andrštova Blues Bandu. Když jsme po pár telefonátech věděli, že Andršt s kapelou by na akci zahrál, dali jsme festival dohromady už poměrně rychle,“ popisuje Froněk, sám aktivní kytarista v karlovarském Bernard Blues Bandu a spoluzakladatel skupiny Natural, dnešních Proměn.
Festival se bude odehrávat na dvou pódiích. Na sále se budou postupně střídat kapely, zatímco v komorním prostoru bude hrát mezi jednotlivými vystoupeními kytarista Jakub Kořínek. Jeho bluesový záběr sahá od dřevního delta blues po Erica Claptona. Vystoupí spolu s Katkou Misíkovou, která ovládá tahací harmoniku.
Karlovarští The Chobots, kteří festival odstartují, patří k novým kapelám na zdejší scéně. „Je u nich cítit odkaz Rory Gallaghera a podobných poctivých bluesmanů,“ říká Froněk. Kapela staví na původní tvorbě.
Severočeské trio Trouble Heroes je v dobrém slova smyslu poznamenáno texaským blues, jak jej hrál Stevie Ray Vaughan, dnes se věnují v tomto duchu rovněž vlastní tvorbě.
Karlovarský Bernard Blues Band hraje úpravy bluesových standardů, a když na to přijde, mají v repertoáru i Jimi Hendrixe. Kapelu tvořenou ostřílenými veterány posílil nedávno mladý talentovaný basista Jakub Smutný.
Závěr večera bude patřit vynikajícímu kytaristovi Luboši Andrštovi a jeho kapele. Andršt s letitými zkušenostmi z rocku, blues i jazzu si svého času dokonce zahrál s B. B. Kingem, jedním z bluesových bohů.
Blues zazní v Husovce 12. prosince od 18 hodin.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video