Golf, zábava i pro dolních deset tisíc

Správný odpal, to je základ golfu. A dva měsíce stačí na to, aby začátečník věděl, že chce umět víc.

Stylové oblečení, výbava holí za desítky tisíc korun a povýšené chování, tak většinou vnímají nezasvěcení lidé hru gentlemanů, golf. „Zpočátku jsem si také myslel, že je to hra jen pro snoby,“ říká Pavel Krejčí, který chodí hrát dolf do ústeckého areálu ve Všebořicích. Po půl roce ale změnil názor. „Golf nutí člověka nad hrou uvažovat, například když potřebuji dostat míč přes vodní plochu. Buď ji přestřelím, nebo mi tam spadne a mám trestný úder navíc. Nebo budu hrát opatrně a třeba na dva údery, ale bez riskování se dostanu k další jamce,“ míní sedmačtyřicetiletý Krejčí.
Aby člověk mohl hrát golf na greenu, tedy golfovém hřišti, čeká ho několik hodin tréninku na cvičném odpališti. „Většina začátečníků má mylnou představu, že budou odpalovat míčky jako Tiger Woods,“ říká Ondřej Bula, ředitel golfového areálu ve Všebořicích. Jako u každého sportu se ale i v golfu musí začít od základu, a tím je správný odpal. „Pro první hodinu bych začátečníkům doporučil trenéra, který jim poradí, jestli mají stát při odpalu nalevo nebo napravo. Zadruhé jim vysvětlí pravidla golfu, kam patří i chování hráčů na greenu,“ dodává Bula.

Zelená karta na green

Kdo by se chtěl věnovat golfu hlouběji, měl by mít dostatek trpělivosti. Odpálit míček velikosti vejce správným směrem totiž představuje i dva měsíce tréninku. Za poplatek sto korun dostanou zájemci na recepci golfovou hůl a žeton na padesát míčků. Hodina s trenérem stojí šest set korun, u dvojice hráčů pak sedm set padesát.
„Po prvních čtrnácti dnech bych se znovu radil s trenérem. Ten vidí, jaké pohyby jsou ve švihu špatně, případně co by se dalo zlepšit,“ doplnil Bula. Teprve poté se hráč může domluvit s trenérem na zelené kartě. „Je to osvědčení, že člověk může hrát golf. Bez karty ho na žádný green nepustí,“ vysvětlil Bula.
Podle něj je lepší, pokud hráči trénují ve dvojici. Hodina s trenérem je tak vyjde levněji.