Gottland. Pohled na Čechy zpoza hranic

Karel Gott, Tomáš Baťa nebo Milouš Jakeš na jednom jevišti? V představení Gottland, které uvádí činohra ostravského divadla, to jde.

Kniha polského novináře Mariusze Szczygiela z roku 2006 o českých moderních dějinách Gottland je dlouhou sérií reportáží, kde se proplétají osudy nejrůznějších postav českých dějin. Čtenář v knize narazí na Martu Goebbelsovou stejně jako na Milouše Jakeše, Karla Gotta, Leoše Mareše či Tomáše Baťu. Díky tomu se stala velmi oblíbenou nejen v Polsku, ale i v Česku. Knižní bestseller nyní poprvé v Česku zahraje činohra ostravského divadla.
„Pro nás všechny je Gottland velké dobrodružství. Drtivá většina z nás totiž inscenaci podobného typu ještě nikdy nezkoušela,“ říká o připravované hře spoluautor divadelní inscenace a dramaturg činohry ostravského divadla Marek Pivovar.
Druhý z autorů předlohy a divadelní režisér Jan Mikulášek říká, že jej Gottland fascinoval všemi těmi příběhy umělců, kteří se vzdali svobody. „Například sochař Otakar Švec, tvůrce Stalinova pomníku na Letné, který po jeho zbudování spáchal sebevraždu,“ uvádí Mikulášek. Herce nečeká v představení Gottland nic jednoduchého. Musí nastudovat dvě role najednou. Tomáš Jirman hraje podnikatele Jana Baťu i spisovatele Jana Procházku, Alexandra Gasnárková představuje herečku Lídu Baarovou i zpěvačku Ljubu Hermanovou. Vladimír Čapka ztvární režiséra Otakara Vávru i komunistu Milouše Jakeše.
Divadlo připravilo pro diváky i soutěž. V programu inscenace jsou fotografie ostravských fotografů Jiřího Kudělky a Martina Popeláře z normalizační Ostravy. Lidé, kteří se na fotografiích poznají, nebo poznají alespoň někoho jiného, získají odměnou od divadla VIP vstupenky. Gottland má premiéru ve čtvrtek 20. ledna v půl sedmé večer v Divadle Jiřího Myrona.