Holešov otevírá novou bránu pro zahraniční investory

Jedna z největších průmyslových zón v České republice se otevírá prvním investorům. Do areálu v Holešově, kde by mělo najít místo několik desítek firem, vstoupila první firma - výrobce kartonových obalů Pokart. A rozhodně tam nezůstane dlouho sama.

Jednání s dalšími firmami o jejich vstupu do holešovské zóny stále probíhají. Firma Pokart v Holešově postaví na dvou hektarech výrobní halu za 40 milionů korun a měla by zde vytvořit kolem 70 pracovních míst, stavět by se mělo začít už letos. Uzavření rámcové deklarace o porozumění mezi investorem Pokart a Zlínským krajem bylo zveřejněno jako první, další budou průběžně následovat podle toho, jak se budou uzavírat jednání s jednotlivými investory. Areál o ploše 360 hektarů je strategickým projektem, který vznikl s podporou státního rozpočtu a velikostí se řadí do stejné kategorie jako například zóny v Kolíně, Nošovicích či Mošnově.

Nepočítá se ale s tím, že by byl obsazen jedním velkým investorem, jako je tomu v ostatních lokalitách, ale měli by v něm najít místo spíše menší a střední investoři. Ti se mohou ucházet o pozemky o velikosti od 0,5 do 100 hektarů v zóně, která je od listopadu loňského roku stavebně technicky připravena na jejich vstup. Současně byl spuštěn proces prodeje pozemků v zóně, kterou spravuje společnost Industry Servis ZK. Podle jejího ředitele Jakuba Černocha by v nejbližších měsících mělo svůj vstup do areálu potvrdit dalších pět firem, celkově se pak odhaduje, že v plném obsazení by zóna mohla poskytnout zázemí až čtyřiceti společnostem.

[file:6022:small:right]

„Cílem investice do Strategické průmyslové zóny Holešov není konkurovat lokálním projektům, má sloužit zejména jako brána pro zahraniční investory vstupující na trh EU,“ říká ke strategii obsazování holešovské zóny Jakub Černoch. Strategická průmyslová zóna je ale současně otevřena také místním firmám, motivem pro menší společnosti je často kromě zajištění prostoru a zázemí pro další rozvoj samotný průmyslový areál jako potenciální odbytiště jejich služeb a výrobků.

Strategie zaměřená na menší investory podle Jakuba Černocha odpovídá současné realitě trhu, přímý dopad krize přitom nelze jednoznačně definovat. „Pokud se projevuje, pak jde o menší poptávku po podnikatelských nemovitostech a změnu struktury této poptávky. Strategická průmyslová zóna Holešov se přizpůsobila a nabízí možnost výstavby také menších výrobních areálů. Vzhledem k atraktivitě nabídky holešovské zóny investorům je zájem o investici v areálu spíše rostoucí,“ konstatuje Jakub Černoch.

#####Servis může sloužit také začínajícím firmám

Konkurenční výhodou Strategické průmyslové zóny Holešov by do budoucna mělo být i byznys centrum a podnikatelský inkubátor. Půjde zejména o zajištění zázemí pro uživatele strategické průmyslové zóny a startovací kancelářské prostory jak pro nové firmy, tak pro příchozí investory do doby zprovoznění vlastních areálů. Kromě toho by potřeby investorů mělo uspokojit i umístění areálu u páteřních komunikací (D1, R55, R49). Investorem projektu Strategické průmyslové zóny Holešov je Zlínský kraj, 75 procent nákladů na majetkoprávní přípravu a výstavbu technické a dopravní infrastruktury je ale hrazeno z mimorozpočtových zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu. Agentura CzechInvest spolupracuje na přípravě projektu a aktivně vyhledává investory.