Insolvenční správce ECM navrhuje úpadek řešit konkurzem | E15.cz

Insolvenční správce ECM navrhuje úpadek řešit konkurzem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Insolvenční správce developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) Ivo Hala navrhuje úpadek firmy řešit konkurzem. Vyplývá to ze zveřejněných dokumentů v insolvenčním rejstříku. ECM naopak prosazuje reorganizaci společnosti. "Insolvenční správce na podkladě provedených zjištění, informací získaných od dlužníka, třetích osob, členů prozatímního věřitelského výboru, jakož i na podkladě provedených rozborů a hodnocení, které správce průběžně a detailně prováděl v rámci své činnosti a také pro potřeby prozatímního věřitelského výboru, činí odůvodněný a v zásadě nerozporný závěr, že dlužníkův úpadek je možné řešit pouze konkurzem," uvedl Hala.

ECM navrhuje nezajištěným věřitelům splatit celkově až 48 procent závazků prostřednictvím reorganizace firmy. Předpokladem je výstavba pěti realitních projektů a zajištění jejich financování. Insolvenční správce se domnívá, že existuje zásadní riziko, že se výtěžek z prodeje projektů ECM nemusí dostat k věřitelům firmy. Údajně hrozí, že zajištění věřitelé vyvolají exekuce a insolvenční řízení na úrovni dceřiných společností ECM, což by pro ostatní věřitele znamenalo ztrátu kontroly nad děním ve skupině. Reorganizace ECM podle insolvenčního správce tato rizika neřeší.

Řešení úpadku konkurzem má nižší náklady na správu majetku a jeho prodej, sdělil správce Hala. Koncernový úpadek a konkurz na úrovni dceřiných společností navíc podle insolvenčního správce ve vyšší míře zajistí uspokojení věřitelů. Reorganizaci ECM navrhují z věřitelů například Česká spořitelna. Další věřitel Glancus Investments ze skupiny PPF prosazuje konkurz. Kromě možnosti záchrany firmy prostřednictvím reorganizace spojené s novou výstavbou předložila ECM věřitelům ještě další tři varianty cesty ze zadlužení. Jsou to reorganizaci firmy spojená s její řízenou likvidací, řízená likvidace nevylučující oživení ECM a konkurz. Než se rozhodne o způsobu řešení úpadku ECM, nesmí firma podle předběžného soudního rozhodnutí nakládat s majetkem za více než 150 tisíc korun bez souhlasu insolvenčního správce. Pokud bude chtít firma manipulovat s majetkem za víc než pět milionů korun, potřebuje souhlas prozatímního věřitelského výboru. ECM se proti tomuto rozhodnutí odvolala k Vrchnímu soudu v Praze.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video