Judo v Baníku? Už šedesát let | e15.cz

Judo v Baníku? Už šedesát let

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Klub Judo Baník Ostrava přežil několik krizí. A dnes zase vychovává špičkové judisty.

Judisté Baníku Ostrava vychovávají nové zápasníky už šedesát let. A ne vždy to bylo jednoduché. Hned několikrát měl klub existenční problémy, které ustál jen díky práci nadšenců. „V roce 1991 přestal klub dostávat od Českého svazu tělesné výchovy peníze. Zůstal tady jen Jan Stankovič, který se staral o celý chod sám. Snažil se, aby klub alespoň nějak fungoval. Později začal spolupracovat se začínajícím trenérem Radislavem Borbélym a klub se začal zvedat. Bohužel v prosinci 1998 Jan Stankovič zemřel při autonehodě a začal další boj o přežití,“ přibližuje situaci současný předseda klubu Martin Pavlica.

Nešťastná havárie

Stankovičovu práci převzal jeho žák Radislav Borbély. „Dodnes vzpomínám na tu nešťastnou nehodu. Jeli jsme na závody do Mohelnice. Vyjížděl jsem o něco později než Honza a po cestě jsem viděl, že se stala nějaká bouračka, ale vůbec jsem nevěděl, že to bylo Honzovo auto. Zjistil jsem to až v Mohelnici. Vracel jsem se zpátky identifikovat tělo. Pak jsem se dověděl, že do auta, které řídil Honza, vjelo auto v protisměru. On vůz ještě nasměroval tak, aby náraz mířil na jeho stranu. Zachránil tak děti, které vezl na závody. Nikomu jinému se nic nestalo,“ popisuje tragické události Borbély. Až do roku 2001 klub jen s obtížemi přežíval. Od tohoto roku se ale začala psát novodobá historie. Judisté našli zázemí v hale Sareza v Ostravě-Přivozu a dneska mají více než tři sta členů. „Zaměřujeme se především na výchovu dětí. Od těch to všechno začíná,“ má jasno Pavlica. Během deseti let se podařilo vychovat spoustu talentovaných judistů. K těm nejlepším patří junior Tomáš Kohn. „Tomáš v roce 2008 skončil na mistrovství Evropy na devátém místě. A v roce 2009 vybojoval třetí místo na mistrovství republiky juniorů,“ vyjmenoval Pavlica úspěchy nadějného judisty.
Klub každoročně pořádá i řadu turnajů. Jeden z nich je naplánován na sobotu a neděli 12. a 13. února. „Jedná se o Český pohár žáků, dorostenců a nově i juniorů. Další novinkou je, že Český pohár bude fungovat jako kvalifikace na mistrovství republiky,“ vysvětlil Pavlica. Ostravští organizátoři počítají, že během dvou dnů se představí na tři sta judistů. „Máme přislíbenou účast i ze Slovenska a Polska,“ dodal Pavlica. Ten má za sebou také judistickou minulost. V dorosteneckém věku se čtyřikrát stal mistrem republiky. „Kariéru jsem ukončil kvůli zranění kolene. Teď pomáhám s trénováním a starám se o chod klubu,“ dodal Pavlica.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video