K Dehtáři jedině se svačinou | E15.cz

K Dehtáři jedině se svačinou

Dehtář je sedmý největší rybník v Jihočeském kraji a desátý v celé republice. Plocha jako stvořená nejen pro plavce, ale občas i vyznavače prken s plachtou či padákem.

Malebné panorama Blanského lesa a na hladině dlouhá zlatá čára od zapadajícího slunce. Kdo dává přednost přírodnímu koupání v krásných kulisách, bude se mu u Dehtáře líbit. Pokud se ovšem obejde bez jakýchkoli služeb včetně občerstvení.

Velkou část rekreantů na travnatém východním břehu tvoří obyvatelé chat, z nichž některé si lidé pronajímají. Silnice podél vody označená jako cyklostezka 1085 je tak úzká, že se na ni kolo, auto a pes najednou nevejdou. Ale provoz je tak mírný, že tam holky pinkají badminton a vedle nich sedí na křesílku stařenka a háčkuje.

Takovou prázdninovou idylu moderní koupaliště nenabídne. Ale hospoda by tu být mohla. „Přijeli jsme před třemi dny a od té doby ji hledáme,“ křiknou na dotaz hosté z chaty. Chybí i muži, jenž tu byl s partou z Nizozemska za kamarádem, který sem jezdí už sedmnáct let. S čistotou vody v rybníce je prý spokojený, ale k pití by si dal něco jiného.

Znalci dehtářských poměrů vzpomínají, že dřív tu základní sortiment pití a jídla zajišťoval stříbrný chladicí návěs. Občerstvovna zvaná V Díře ale už tři roky chybí a náhradu majitel teprve staví. „Letos na sezonu už asi nestihnu otevřít, snad aspoň od září na pátky a soboty,“ plánuje Jaroslav Interholc.

Zatím je tedy lepší jezdit k Dehtáři se svačinou. Z Budějovic vede nejkratší cesta přes Zavadilku a měří patnáct kilometrů. Míří sem i příznivci windsurfingu a kiteboardingu. Sice tu prý opravdu ideálně fouká jen asi čtyři dny v roce, ale velká hladina je svůdná jako taneční parket. „Někdy tu létají i padáky, z jiné strany zase přijíždějí chovatelé plavit koně,“ popisuje Vladislav Brož, který Dehtář dobře zná. Nedávno za informaci o rozloze rybníka vyhrál sázku o metr piv.

Připomněl, že kouzlu této krajiny neodolali ani filmaři. Například na nedalekém statku Holubovská bašta natáčeli film Dým bramborové natě.

Výlov byl loni

Koupání bylo poslední červencové pondělí bez problémů, jen u betonové cesty do vody plavaly zelené chuchvalce. U pláží byla voda zakalená, ale dál už čistá. Rybník je studenější než malé vodní plochy, které stačí slunce rychleji prohřát.

Nádrž vylovují rybáři jednou za dva roky. „Naposledy ji vypustili loni, takže voda je letos čistší,“ dodal Brož. U silnice od vsi Dehtáře parkují desítky aut. „Mám radši přírodní koupání než plovárnu. Lepší je to tady v první polovině léta, loni v srpnu už byla voda zelená a páchla rybinou,“ zavzpomínala Michala Fialová z Budějovic.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.