Kam se v Přerově chodilo na jedno | E15.cz

Kam se v Přerově chodilo na jedno

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Muzeum Komenského připomene historii i atmosféru přerovských hostinců a kaváren.

Od elegantního prostředí naleštěných kaváren až po bujarý život v zakouřených putykách čtvrté cenové kategorie. To vše i něco navíc mapuje výstava Hostince a kavárny v Přerově, kterou od 5. listopadu hostí Malý výstavní sál Muzea Komenského.

K vidění budou dobové fotografie, kopie archivních dokumentů nebo mapa, ve které je zakresleno, kde v první polovině 19. století stály v Přerově hostince. Výstava se ale ohlíží ještě hlouběji do historie. „Chceme zmapovat prostředí přerovských hostinců, hotelů a kaváren od prvních zmínek až do konce druhé světové války. Věnovat se budeme i historii přerovských pivovarů a prodeje kávy ve městě,“ říká kurátor výstavy Jiří Lapáček ze Státního okresního archivu Přerov, který akci pořádá.

Objeví se také koncesní listiny, jež dokazují, jak obtížné třeba bylo ve vinárně prodávat pivo. Výstava se nevyhýbá ani hazardním hrám a prostituci, které k hospodám vždy neoddělitelně patřily. Kromě papírových dokumentů budou k vidění i různé předměty. Lahve, půllitry nebo porcelánové pivní tácky pochází většinou ze sbírky skanzenu v Příkazech. Výstavu, která bude otevřená do 24. ledna 2010, zahájí vernisáž 5. listopadu v pět hodin odpoledne. Zavřete oči, odcházím…

Památná věta z filmu Kristián „Zavřete oči, odcházím…” dala název stylovému kabaretu, který ve Slavnostní síni přerovského zámku přímo navazuje na zahájení výstavy.

„Hudebně - filmový retropořad přináší skvělou příležitost přenést se do ideálního světa prvorepublikového stříbrného plátna. Do prostředí útulných kaváren a tanečních barů s nezapomenutelnou atmosférou vonící kávy a příjemných melodií,“ popisuje atraktivní akci Kristina Glacová z přerovského muzea.

Autentickou atmosféru prvorepublikové kavárny umocní záběry z filmů pro pamětníky a nahrávky orchestru R. A. Dvorského nebo zpěvačky Inky Zemánkové. Zazní i živá hudba v podání Jazzového tria ZUŠ Bedřicha Kozánka v Přerově.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.