Karlovy Vary nabízejí desítky prázdných nových bytů | e15.cz

Karlovy Vary nabízejí desítky prázdných nových bytů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zájem o nákup bytů v Karlovarském kraji nadále stagnuje, i když banky nabízejí hypotéky ochotněji, než tomu bylo vloni. Převažuje tendence byty spíše prodávat než kupovat. Relativně slušný zájem, který krize výrazněji nepoznamenala, je o pozemky na výstavbu rodinných domků.

Ceny nemovitostí meziročně klesly o pět až deset procent, nejvíce neprodaných nových bytů je v Karlových Varech. Ve světově proslulých lázních jsou nyní desítky volných bytů hlavně v nedávno dokončených obytných a rezidenčních domech, které postavili různí investoři. Spolumajitel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality a viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Ivan Žikeš řekl, že počet prázdných bytů odhaduje mezi 300 až 350. „Při poklesu zájmu o nákup bytů jak v krajském městě, tak v regionu reálně hrozí, že byty zůstanou neobsazené i několik let. Kupce odrazuje hlavně vysoká cena,“ uvedl.

#####Chystají se další rezidenční projekty

V nově postavených bytech je podle něj investováno přibližně 1,6 miliardy korun. A někteří developeři připravují další projekty, což Žikeš považuje za absurdní. Domnívá se, že to může skončit jejich obrovskými ztrátami poté, co je banky, které často projekty úvěrují, dotlačí k prodeji za mnohem nižší ceny anebo dají byty do prodeje samy. „Každopádně trh s byty je tady zdevastovaný a zdeformovaný. To může mít děsivý dopad a radnice přitom povoluje výstavbu dalších domů,“ dodal Žikeš.

Kromě luxusních bytů je nyní řada volných i v klasické panelové zástavbě, sdělil Vladimír Hoch z realitní kanceláře MGH Consult Karlovy Vary. Nabídka jednoznačně převažuje nad poptávkou, konstatoval. Banky se podle něj sice takříkajíc rozpohybovaly, pokud jde o úvěry na bydlení, ale lidé stále vyčkávají. „Cizinci už byty prakticky nekupují. Kdo z nich si chtěl tady byt pořídit, tak už ho má. Z Ruska už sem přijíždějí opravdu jenom turisté a řada těch movitějších dokonce město opouští,“ uvedl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video