Koupání pro horší plavce | E15.cz

Koupání pro horší plavce

Koupaliště v Nové Včelnici si oblíbí méně zdatní plavci i milovníci skoků do vody. Část rybníka patří rybářům.

Už ze silnice vypadá koupaliště lákavě. Jasně zelená úhledně posekaná tráva a velká vodní plocha přímo vybízejí řidiče, aby zastavili. Rybník totiž leží u hlavního tahu na Pelhřimov. Koupající, zdá se, neodradí ani hustý provoz kamionů, které míří k dálnici.

Auto pak nejčastěji odstavují hned u silnice nebo u nově vybudovaného motorestu jen několik desítek metrů od rybníka. K vodě se s ním ale nedostanou. Vjezdu brání kovová závora. Z Hradce se dá na třináct kilometrů vzdálené koupaliště přijet i na kole, cesta po frekventované silnici ale moc příjemná není. A na bicykly tu u rybníka nejsou žádné stojany.

Mělko do půlky rybníka

Koupaliště u Nové Včelnice mají rádi méně zdatní plavci, ale i rodiny s dětmi, které se učí plavat. Jak se redakce Sedmičky přesvědčila, lidé tady ujdou až dvacet metrů, a voda jim nesahá ani do pasu. Dno je ale písčité a bez kamínků. Pouze na začátku je vrstva štěrku a poté bahýnko. Metr od břehu už ale začíná zmíněný písek.

Odpočívat mohou návštěvníci na travnatých plochách. Pokud zůstanou na hlavní pláži hned u silnice, moc stínu tady nenajdou. Na hrázi jsou ale stromy a o stín tu není nouze ani v parných dnech. Kdo nerad leží na dece, může využít i několik laviček, které u rybníka jsou. V době návštěvy Sedmičky však byl kolem nich nepořádek. A to i přesto, že je na koupališti popelnice.

Skoky do vody

Rybník láká k návštěvě i milovníky skoků do vody. Na hrázi totiž stojí dvoupatrový skokanský můstek. Kovová konstrukce s dřevěnou podlážkou a zábradlím je oblíbena zejména mezi náctiletými. Vedle skokánku je betonové schodiště, které vede do vody, kde je větší hloubka. Na hrázi v tomto místě ale není moc prostoru na ležení, protože tudy vede cestička pro pěší.

Rybáři jsou za tabulí

Jen několik metrů dál od skokánku je cedule, která upozorňuje na prostor vyhrazený pro rybáře, kam už plavci nesmí. Stejnou tabulku najdou lidé i na druhé straně koupaliště.

„Taťka sem chodí na ryby často. Prý tady jsou kapři i štiky,“ hlásí Kristýna Císařová z Nové Včelnice. Podle ní tady všichni rozdělení rybníka pro rybáře a plavce dodržují.

Občerstvení na pumpě

Stánek s nanuky ani pivem návštěvníci u přírodní nádrže nenajdou. Hned vedle je ale v provozu benzinová pumpa, kde se dá drobné občerstvení nakoupit. A hned za ní vyrostl motorest s venkovním posezením. Otevřeno mají už od sedmi hodin ráno do devíti večer. U rybníka chybí záchodky, ale podle Michaely Kaššové chodí lidé z koupaliště na WC na benzinovou pumpu. „Nikdo nás odtud zatím nevyhnal,“ říká.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.