Filla a Vingler zahaleni do trojské pompéznosti | E15.cz

Filla a Vingler zahaleni do trojské pompéznosti

Dvojice talentů. Aktuální expozice
představuje nepříliš známé grafiky Emila
Filly a dílo dosud málo vystavovaného sochaře Vincence Vinglera
Dvojice talentů. Aktuální expozice představuje nepříliš známé grafiky Emila Filly a dílo dosud málo vystavovaného sochaře Vincence Vinglera
• 
ZDROJ: ghmp

Kateřina Velcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Galerie hlavního města Prahy ve svých trojských prostorách uvádí dvojici umělců, kteří nemají nic společného, navzájem si nekonkurují, nerozbíjejí zámeckou atmosféru a jejich osobitá expresivita je zřejmá v celé expozici. Dvě výrazné osobnosti, dva zcela odlišné životy.

Emil Filla velmi nadaný a známý malíř, Vincent Vingler na druhé straně sochař tvořící v ústraní. Filla z této dvojice vystupuje do popředí, ale jen svými grafikami, které nebyly uceleně ještě nikdy vystaveny. Jinak je pro nás v zásadě Filla „okoukaný“ exponát. Vingler svým tvůrčím přístupem připomínající tvorbu francouzského sochaře Brancussiho vyzdvihuje svět zvířat a v podání architekta výstavy Tomáše Svobody je expozice velmi silným zážitkem.

Filla jako představitel české moderny byl u nás i ve světě několikrát prezentován v různých podobách. Z archivů byly vyňaty hlavně jeho grafické listy, například soubor leptů k Nezvalově sbírce Torzo naděje. Cyklus leptů je okouzlující. Barokní přebujelost ve spojení se zatemnělými místnostmi, které osvětlují jen velké křišťálové lustry, ale vytváří dojem sklepa a obrazy tak bohužel zanikají a propadají se do tmy. Některé místnosti jsou obsahově a žánrově neucelené. Rozdělení exponátů v některých okamžicích není vhodné a občas působí na první pohled chaoticky.

Dvojice talentů. Aktuální expozice představuje nepříliš známé grafiky Emila Filly a dílo dosud málo vystavovaného sochaře Vincence VingleraAutor: ghmp

Opakem jsou Vinglerovy plastiky plné světla a odlesků. Bronz či dřevo spolu souzní barevně a ladné tvary jeřába, antilopy, sovy, ryb jsou neskutečně dynamické ve své plastické strnulosti. Vingler vždy stál programově mimo vývojové proudy a jeho sochařská tvorba si uchovávala odstup. Snad proto není známý širší veřejnosti.

Aktuální výstava ho se všemi zaslouženými pompami konečně představuje. Instalace není chronologická, plastiky jsou rozmístěny do tří celků: Na souši, Ve vodě a Ve vzduchu, nazvaných podle míst, kde zvířata žijí. Komorní interiérové plastiky působí velmi jemně až uhlazeně, externí, jež jsou umístěny na nádvoří a v parku zámku, jsou čistým a výrazným doplňkem geometricky pojatého tvaru zámeckého parku. Vingler si tento prostor zaslouží a Troja si zaslouží Vinglera. Filla je v tomto případě jen doplňkem.

Emil Filla: Ze sbírek GHMP, Vincenc Vingler: Sochy zvířat

Galerie hlavního města Prahy – Trojský zámek

Výstavy trvají do 4. listopadu
Hodnocení: 80 %

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Kateřina Velcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video