Film Dům Zuzany Liové byl oceněn na festivalu v Terstu | E15.cz

Film Dům Zuzany Liové byl oceněn na festivalu v Terstu

Z filmu Dům
Z filmu Dům
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejlepším hraným snímkem 23. ročníku filmového festivalu v Terstu se stal film Dům scenáristky a režisérky Zuzany Liové. Zprávu oznámila mluvčí České televize Michaela Fričová. Připomněla, že tento česko-slovenský snímek nedávno zabodoval také na festivalu v Palm Springs, kde získal cenu New Voices/New Visions udělovanou celovečerním hraným debutům mladých režisérů, kteří hledají nové výrazové prostředky.

„Intimní drama Dům - příběh nedokonalého muže, který sní o dokonalé rodině, uspělo na tomto italském festivalu, kde získalo Trieste Award jako nejlepší hraný film,“ uvedla Fričová. Jako pocta Václavu Havlovi byl na této přehlídce mimořádně mimo soutěž uveden snímek Odcházení.

Intimní drama Dům bylo uvedeno do českých kin loni 20. října. Mladá filmařka je představila před rokem na Berlinale, loni v létě i na karlovarském festivalu a dalších přehlídkách. Za scénář obdržela v roce 2007 v Cannes prestižní cenu Krzysztofa Kieslowského. Loni získali na slovenském Art Film Festu cenu za hlavní roli herci Miroslav Krobot a Judit Bárdosová. Na MFF Anonimul v Rumunsku snímek dostal cenu diváků.

Na plátně se objevili rovněž Taťjana Medvecká, Marián Mitaš, Marek Geišberg a Lucia Jašková. „Je to příběh o tom, že v životě často chceme dávat dary z lásky a nejsme si přitom schopni uvědomit nebo připustit možné následky svých činů. To pak může vést k rodinným tragédiím a generačním střetům,“ charakterizovala svůj snímek Liová.

Tento snímek, na jehož produkci se podílela Česká televize, byl dvakrát nominován do finále Cen české filmové kritiky - za scénář a nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli pro Taťjanu Medveckou. Vyšel však naprázdno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video