RECENZE: Krásný, či nestoudný? Dokumentární portrét slavného fotografa Newtona je povedeným dílem | E15.cz

RECENZE: Krásný, či nestoudný? Dokumentární portrét slavného fotografa Newtona je povedeným dílem

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Helmut Newton zemřel při autonehodě v Hollywoodu v roce 2004. Už za svého života patřil mezi nejznámější fotografy, hlavně díky svým provokativním módním fotkám, na nichž figurují krásné, často slavné a většinou odhalené ženy. Otázka, zda toto dílo obstojí v dnešní optice upravené díky hnutí jako #MeToo, je jedním z témat a také přínosů nového filmu.

Za dokumentem Helmut Newton: Nestoudná krása přitom stojí muž, navíc fotografův dlouholetý kamarád. Šestašedesátiletý německý dokumentarista Gero von Boehm se svým krajanem natáčel už od devadesátých let. Díky tomu získal přístup do Newtonova osobního archivu a seskládal svůj film jako kompilaci ukázek fotografií, dobových archivů, soukromých videí, starých a nových rozhovorů. Vypravěčsky ho sestavil jako souhrn života a díla, který se soustředí víc na práci a rozebírá ji nejen obdivnýma očima.

Zásadní bylo, že se Boehm rozhodl oslovit Newtonovy někdejší modelky. Nejen proto, aby zavzpomínaly na spolupráci a řekly několik historek. Ale především, aby samy z dnešního pohledu zhodnotily či po svém vysvětlily fotografie, na nichž se ocitly. Jejich názory jsou různé, často podnětné, ne vždy nekritické. Ze slavných mluvících tváří vyniká hlavně Isabella Rosselliniová a její vhled do duše dominantního muže, na jehož fotografiích ženy často vystupují jako uctívané objekty a prázdné nádoby pro mužskou fantazii.

Dokumentární portrét využívá tradiční prvky žánru a zůstává na straně svého titulního hrdiny, stále ho ovládá láska, kterou k Newtonovi všichni před i za kamerou cítí. Nejde ale ani o jednostrannou biografickou ódu. V ní by se například asi nespojovala fascinace fotografa židovského původu ženskou krásou s kultem těla v nacistickém Německu, v němž Helmut dospíval. A nepokládala by se tolikrát otázka, zda byl misogyn, či feminista, nebo nějaká varianta mezi tím. Boehm nechce zastávat žádné radikální stanovisko, zároveň však nevylučuje, aby si divák udělal vlastní názor.

Autorka je spolupracovnicí redakce

HELMUT NEWTON: NESTOUDNÁ KRÁSA
(dokument, Německo 2020, 93 min.)

Režie a scénář: Gero von Boehm
Vystupují: Charlotte Ramplingová, Isabella Rosselliniová, Grace Jonesová, Helmut Newton
Hodnocení: 70%

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video