Mezinárodním obchodům s nemovitostmi se loni dařilo | E15.cz

Mezinárodním obchodům s nemovitostmi se loni dařilo

Přeshraniční investice do nemovitostí se v roce 2010 zvýšily celosvětově o 60 procent na 130 miliard dolarů. V Česku se loni zahraniční kapitál podílel na dvou třetinách obchodů s podnikatelskými nemovitostmi. Oznámila to poradenská společnost Jones Lang LaSalle.

Třetina obchodů s komerčními nemovitostmi v Česku měla podle konzultantské firmy ryze domácí charakter. To znamená, že kupujícím i prodávajícím byly tuzemské společnosti. Celkově investoři v roce 2010 podle Jones Lang LaSalle nakoupili na českém trhu nemovitosti zhruba za 800 milionů eur, tedy asi za 19 miliard korun. Z hlediska objemu se na této částce domácí firmy podílely z 54 procent. Za většinou domácích realitních investic stála skupina CPI miliardáře Radovana Vítka.

„V roce 2011 očekáváme výraznější aktivitu ze strany zahraničních investorů hlavně díky stále se zlepšujícím podmínkám na trhu, nedostatku nejlepších nemovitostí ke koupi v západní Evropě a také faktu, že řada významných investorů v posledních dvou třech letech nekoupila žádné nemovitosti v České republice,“ uvedl analytik Jones Lang LaSalle Štefan Puci. Za mezinárodní transakci považuje Jones Lang LaSalle takový obchod, v němž kupující, prodávající nebo oba pochází z jiného regionu než, kde se daná nemovitost nachází.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud