Ministerstvo pro místní rozvoj: Čerpání peněz z EU za loňský rok splněno | e15.cz

Ministerstvo pro místní rozvoj: Čerpání peněz z EU za loňský rok splněno

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Statistickou tečkou za čerpáním evropských fondů v roce 2011 je nejčerstvější Měsíční monitorovací zpráva. Její souhrn podle Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) potvrzuje, že žádný z operačních programů v rámci Národního strategického referenčního rámce (NSRR) nebude za rok 2011 vracet prostředky do evropského rozpočtu.

Všechny české operační programy podle MMR splnily k 31 prosinci 2011 alokační pravidla a na žádný program tak nebylo aplikováno automatické zrušení závazku. Jednotlivé programy se však lišily ve způsobu naplnění limitu čerpání podle stavu realizace ke konci roku 2011. V některých případech totiž došlo například k užití institutu předběžných plateb. „Samozřejmě bychom mohli mít ambicióznější cíle, nicméně se daří plnit klíčová kritéria. Naše údaje se ukázaly jako spolehlivější ukazatel než katastrofická vyjádření některých politických expertů na evropské fondy,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Podle statistik čerpání z evropských fondů k 5. říjnu 2011 bylo podáno celkem 74 824 žádostí o podporu v celkové hodnotě 1 166,4 miliardy Kč (146,2 procenta celkové alokace NSRR). Evidováno bylo 33 725 rozhodnutí o smlouvě o poskytnutí dotace v celkové hodnotě 562,2 miliardy Kč (70,5 % celkové alokace NSRR). Ke stejnému datu bylo 308 miliard korun již proplaceno příjemcům (38,6 % celkové alokace NSRR) a 138,7 miliardy Kč certifikovaných výdajů předloženo Evropské komisi (17,4 % celkové alokace NSRR).

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery