Muzeum zdobí i šicí stroj z roku 1925 | E15.cz

Muzeum zdobí i šicí stroj z roku 1925

Share on Facebook Messenger
Hana Marounková sice žije v Českých Budějovicích, ale u Trhových Svinů vytvořila Muzeum venkova. Brzy tam uspořádá Halloween.

Dvě století starý dům v Kamenné na Českobudějovicku je prý plný duchů. „Lidé to v tomto kraji, který patřil do Sudet, nikdy neměli snadné. Takže není divu, že i touto chalupou prochází duch. Jen nevíme, zda český, nebo německý,“ naznačuje chalupářka a spisovatelka Hana Marounková.
Původní německé obyvatele regionu postihl nemilosrdný odsun. Vystřídali je noví majitelé, kteří tu také neměli snadné živobytí. Od posledních vlastníků, kteří se odtud odstěhovali do bytovek JZD, koupila dům drobná žena se dvěma malými dětmi. Postupně ho opravuje, a protože děti mezitím dospěly a místa je v domě dost, zařídila volné místnosti jako muzeum.
Ukazuje v nich, jak se na venkově žilo ve čtyřicátých a padesátých letech. Kuchyně a ložnice jsou zařízené dobově, jsou tam kachlová kamna, různé kuchyňské náčiní, kolébka či šicí stroj z roku 1925 i s účtem za nákup. „Chybí mu člunek, ale má původní jehlu, která prošije i dvojitou riflovinu,“ zjistila majitelka.

Prohlídky s petrolejkou

V létě autorka pořádala v muzeu i noční prohlídky za svitu petrolejky a svíček. Vytvářejí působivou atmosféru, která je jako stvořená pro Halloween. Proto letos poprvé připomene i svátek duchů a dušiček, a to mimořádnou prohlídkou v pátek 30. října od páté do půl sedmé večer, aby pak návštěvníci stihli poslední autobus z Kamenné. Spoj do Českých Budějovic odtud odjíždí ve tři čtvrtě na sedm. Touto akcí skončí v muzeu letošní sezona.

Expozici chce rozšířit

V budoucnu by ráda rozšířila expozici o šedesátá a sedmdesátá léta. Základem ale zůstane válečné a poválečné období, kdy se v této oblasti stalo mnoho křivd a tragédií. „Chtěla bych, aby lidé poznali historii kraje, a díky tomu se dokázali navzájem víc chápat, a to jak Němci, tak Češi,“ vysvětlila.
Marounková píše knihy, které v pražském paláci Luxor pokřtily herečky Květa Fialová a Lenka Termerová. Jejich názvy jsou výmluvné: Cesta do hlubin psí duše a Stáří je nejlepší věk. Nyní pracuje na Deníku šílené důchodkyně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.