Náročný tanec, který má své kouzlo

Taneční skupina Ryengle oslaví dvacetileté výročí irskými tanci.

Už dvacet let má v Pardubicích své místo Taneční skupina Ryengle. Začínala pouze s country tancováním. Ale před pár lety část souboru propadla irským tancům. Jak jim to jde, předvede tento týden na dvou akcích.

Když nohy kmitají

„Jedna z našich členek před lety studovala v Brně, odkud k nám přivezla první irské krůčky. Tak jsme sundali kovbojské boty a zkusili to,“ vzpomíná na začátky trenér Štefan Švestka. Nesmělé pokusy se během let změnily na suverénní taneční výkony, které stojí za to vidět.
„Pořádáme 9. října od dvou odpoledne na Příhrádku Celtic Session. Vystoupíme my, naši kurzisti, zahraje k tomu irská kapela Shannon,“ zve Švestka. Pokud někdo koketuje s myšlenkou, že by si irské tance zkusil na vlastní kůži, je tu pro něj další termín. Ryengle připravila na středu 13. října od půl šesté odpoledne v kulturním domě Dubina ukázkovou hodinu.
„Chodím sem šest let a na tomto druhu tance zbožňuji tu energii a hudbu. Je to hodně náročné na nohy, ale zajímavé,“ říká tanečnice Barbora Chvojková. Ryengle je jediná taneční skupina irského tance v okruhu sto kilometrů od Pardubic.