Návrh na omezení podpory stavebního spoření míří do sněmovního finále | E15.cz

Návrh na omezení podpory stavebního spoření míří do sněmovního finále

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podpora stavebního spoření v budoucnu se vší pravděpodobností klesne. Poslanci odeslali do závěrečného čtení vládní návrh novely o stavebním spoření, který státní podporu krátí. Definitivně by tento návrh mohli schvalovat již v pátek 2.září. Pokud ho sněmovna schválí, dostane ho k projednání Senát. Opozice s návrhem nesouhlasí a poslanec KSČM Petr Braný ho navrhl zamítnout.

Státní podpora by podle návrhu měla klesnout na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun. Sněmovna již jednou obdobný návrh na omezení státní podpory schválila, Ústavní soud jej však kvůli některým pasážím zrušil. Vadilo mu především, že návrh byl schválen ve stavu legislativní nouze a že zaváděl 50procentní srážkovou daň na státní podporu za minulý rok. Se stížností se na soud obrátila ČSSD.

Nově má platit, že státní příspěvek bude představovat deset procent místo dosavadních 15 procent z naspořené částky. Maximálním limitem pro jeho výpočet bude částka 20 tisíc korun, takže nepřekročí 2000 korun. Nově se budou zdaňovat připsané úroky, samotná státní podpora se zdaňovat nebude.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video