Nejvíce vloupání je v Praze, „vedou“ rodinné domy | E15.cz

Nejvíce vloupání je v Praze, „vedou“ rodinné domy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V České republice je přibližně 1,5 milionu rodinných domů a téměř čtyři miliony bytů. Rodinné domy se stávají terčem zlodějů až třikrát častěji než byty. Pravděpodobnost vloupání je v kategorii rodinných domů i bytů nejvyšší v Praze. Naopak nejbezpečněji se mohou cítit majitelé rodinných domů i bytů ve Zlínském a Pardubickém kraji, uvedla ČSOB Pojišťovna.

„Rodinné domy jsou větším lákadlem, protože je zde menší riziko, že si zloděje někdo všimne. V případě bytu jsou navíc pro zloděje obvykle jedinou možnou cestou dvoje dveře - vchodové a do konkrétního bytu, oboje většinou slušně zabezpečené. U rodinného domu je pro pachatele vniknutí jednodušší. Stačí překonat jedny dveře, popřípadě klasické okno, ale velmi oblíbenou cestou jsou i balkónové a francouzské dveře,“ popisuje Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny.

„Výše škody se může pohybovat v řádu jednotek až stovek tisíců korun. Nejčastěji se terčem pachatelů stává elektronika, peníze, šperky, elektrické nářadí, obrazy, starožitnosti - prakticky vše, co má nějakou hodnotu. Dokonce i jídlo či alkohol. Výši škody navyšuje i „cesta“ pachatele (zničené okna, dveře, která někdy bývá větší než hodnota odcizených věcí,“ vypočítává Šepek. „Letos už jsme zaznamenali i případ, kdy se k našemu klientovi v pátek v noci vloupali a když šel v sobotu dopoledne nahlásit odcizení na Policii ČR, pachatelé se vrátili a odcizili další věci,“ dodává.

Jednou z možností, jak svůj majetek zabezpečit je pojištění. „Prakticky záleží jen na klientovi, co všechno do pojistky zahrne. Přitom připojištění domácnosti proti vloupání stojí řádově jen několik set ročně,“ uvádí Šepek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video