Nejvíce vloupání je v Praze, „vedou“ rodinné domy | E15.cz

Nejvíce vloupání je v Praze, „vedou“ rodinné domy

V České republice je přibližně 1,5 milionu rodinných domů a téměř čtyři miliony bytů. Rodinné domy se stávají terčem zlodějů až třikrát častěji než byty. Pravděpodobnost vloupání je v kategorii rodinných domů i bytů nejvyšší v Praze. Naopak nejbezpečněji se mohou cítit majitelé rodinných domů i bytů ve Zlínském a Pardubickém kraji, uvedla ČSOB Pojišťovna.

„Rodinné domy jsou větším lákadlem, protože je zde menší riziko, že si zloděje někdo všimne. V případě bytu jsou navíc pro zloděje obvykle jedinou možnou cestou dvoje dveře - vchodové a do konkrétního bytu, oboje většinou slušně zabezpečené. U rodinného domu je pro pachatele vniknutí jednodušší. Stačí překonat jedny dveře, popřípadě klasické okno, ale velmi oblíbenou cestou jsou i balkónové a francouzské dveře,“ popisuje Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny.

„Výše škody se může pohybovat v řádu jednotek až stovek tisíců korun. Nejčastěji se terčem pachatelů stává elektronika, peníze, šperky, elektrické nářadí, obrazy, starožitnosti - prakticky vše, co má nějakou hodnotu. Dokonce i jídlo či alkohol. Výši škody navyšuje i „cesta“ pachatele (zničené okna, dveře, která někdy bývá větší než hodnota odcizených věcí,“ vypočítává Šepek. „Letos už jsme zaznamenali i případ, kdy se k našemu klientovi v pátek v noci vloupali a když šel v sobotu dopoledne nahlásit odcizení na Policii ČR, pachatelé se vrátili a odcizili další věci,“ dodává.

Jednou z možností, jak svůj majetek zabezpečit je pojištění. „Prakticky záleží jen na klientovi, co všechno do pojistky zahrne. Přitom připojištění domácnosti proti vloupání stojí řádově jen několik set ročně,“ uvádí Šepek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!