Nová Karolina startuje otevřením obchodního centra | E15.cz

Nová Karolina startuje otevřením obchodního centra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Blízko historického centra Ostravy vstupuje do života první fáze rozsáhlého projektu Nová Karolina. Již 22. března se pro veřejnost otevře první z objektů - nákupní a zábavní centrum Forum Nová Karolina Ostrava.

Developerem je společnost Multi Development ČR, která garantuje rozsáhlý projekt rezidenční, administrativní a retailové výstavby. Před šesti lety tato společnost vyhrála soutěž na zástavbu území bývalé koksovny Karolina s ambiciózním projektem, který výrazně změní urbanismus města. Jeho první realizovanou fází je nákupní a zábavní centrum Forum Nová Karolina Ostrava.

Projekt se bude dále rozrůstat v navazujících fázích až do celkové rozlohy 32 hektarů a v multifunkční městské zóně budou rezidenční objekty s přibližně 1200 bytových jednotek, kancelářské prostory, oddechová, zábavní a sportovní zařízení i rozsáhlé parkovací plochy. První byty z rezidenční části projektu začnou v právě dokončované první etapě projektu sloužit nájemníkům zhruba v polovině roku. „Tento projekt je nutno vnímat v širším kontextu. Není to jen nákupní centrum, je to krok k rozvoji Ostravy, nového území, které začne žít svým městským životem. Lze se těšit na postupné budování obytných zón, moderních kanceláří, rozvoj kultury i sportu v prostoru kolem Trojhalí, zrekonstruovaného industriálního skvostu v oblasti Dolních Vítkovic. Jednou se celé území spojí a Ostrava bude mít nádherné a příjemné městské centrum,“ říká ing. arch. Luboš Kočí, ředitel společnosti Multi Development ČR.

#####Zábava i ekologie

Autory architektonické podoby zábavního centra Forum Nová Karolina jsou architekti z nizozemského ateliéru OMA Rema Koolhaase, který má za sebou projekty a významné stavební realizace po celém světě. Základ vlastní koncepce tvoří skupina sousedících kostek propojených vodorovnými patry, jednotlivé segmenty přitom sjednocuje prosklená střecha - dóm v nejvyšší z kostek uprostřed objektu. V interiéru centra se na vnitřní stěny dómu budou promítat velkoplošné projekce. „Půjde třeba o plovoucího delfína nebo fotbalové zápasy. Je to jakési multimediální centrum celé Karoliny. A promítání bude synchronizováno, takže například delfín bude postupně obeplouvat všechny čtyři stěny,“ vysvětluje princip promítání projektový manažer developera Jan Šrámek.

Stavba zábavního a obchodního centra také zohledňuje snahu o úspory a šetrný přístup k životnímu prostředí - bude splňovat certifikační nároky britského standardu BREEAM. Jde o systém hodnocení budov britské organizace British Research Establishment (BRE), který je využíván již od roku 1990 po celém světě a zaměřuje se na hodnocení budovy ve specifických kategoriích v závislosti na zeměpisné poloze a typologii stavby. Účelem hodnocení je vytvořit standard, který posoudí nejen vliv budovy na životní prostředí, ale i kvalitu prostředí uvnitř dané budovy (včetně snížení spotřeb energií a vody a tím i provozních nákladů). Podle Jana Šrámka je v rámci České republiky unikátní i systém centrálního chlazení - rozměrné zařízení stojí stranou hlavních objektů areálu a bude zajišťovat chlazení pro celý komplex budov. Díky tomu nebude nutné instalovat vzduchotechnická zařízení na střechy budov.

V centru Forum Nová Karolina Ostrava bude kolem 240 obchodů světových značek (C&A, Marks & Spencer, H&M, Intersport, Lindex, New Yorker, Datart, Nike, Esprit), nejmodernější koncept supermarketu společnosti Ahold o rozloze 4500 m2, řada restaurací a kaváren i jídelní zóna umístěná v unikátně navrženém prostoru. Zábavní složku bude reprezentovat především osmisálové multikino Cinema City, k dispozici bude návštěvníkům i fitness centrum a rodinné centrum Puntanela s jedním z největších dětských koutků v České republice.

#####Rozšíření centra města

Spolu s nákupním a zábavním centrem bude v Nové Karolině zpřístupněna i velká pěší zóna a nové náměstí. Fungovat začnou také první části dopravní infrastruktury včetně podzemního parkování s téměř 1500 stáními. Výstavba obchodního centra podle ředitele Luboše Kočího přišla skoro na 4 miliardy korun a celá první etapa včetně kancelářského objektu, bytů a infrastruktury bude stát kolem sedmi miliard korun. První etapa budování Nové Karoliny by měla být ukončena v příštím roce. Kancelářský objekt i bytová zástavba mají být kompletní do konce roku. Otevření kancelářského centra je naplánováno na březen 2013, koupě bytů je podle Luboše Kočího již dnes smluvně dohodnuta téměř z poloviny.

Pokud jde o urbanismus v širších souvislostech, areál Nové Karoliny plynule naváže na historické jádro města a nemá za cíl mu konkurovat. Počítá se s návazností ulice 28. října na pěší promenádu v Karolině a celá oblast ulice 28. října od Masarykova náměstí přes Smetanovo náměstí až k historickým objektům Trojhalí by se měla stát kompaktní živou komunikací.

Objekt zábavního centra se nachází zhruba půl kilometru od historického centra Ostravy a pohodlný přístup je usnadněn přímým pěším spojením s vlakovým nádražím Ostrava-střed a Ústředním autobusovým nádražím. Propojení s rezidenční a administrativní oblastí obvodu Moravská Ostrava na západ od Nové Karoliny je zajištěno pomocí lávky pro pěší nad ulicí Místecká a železničním koridorem. Chodci se na území Nové Karoliny dostanou také po zeleném pěším bulváru od městského centra na jih k historickým objektům bývalé koksovny Karolina, které budou v rámci budování areálu rekonstruovány.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video