O osudu domu na Václavském náměstí rozhodne stavební úřad Prahy 1 | E15.cz

O osudu domu na Václavském náměstí rozhodne stavební úřad Prahy 1

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O osudu domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze rozhodne stavební úřad Prahy 1. Poté, co ministr kultury Jiří Besser odsouhlasil možnost jeho zbourání, investor musí požádat úředníky o demoliční výměr. Zda jej dostane, není zatím jisté. K povolení se bude vyjadřovat i městská část Praha 1. Starostovi Oldřichu Lomeckému (TOP 09) vadí především navrhovaná podoba domu a bude požadovat její změnu.

O možnosti zbourání budovy na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí, který sousedí s hotelem Jalta, rozhodl Besser minulý týden. Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO, takže rozhodnutí přineslo vlnu nesouhlasu. Postavil se proti němu například exprezident Václav Havel. Plán na zbourání Havel přijal s lítostí a obává se toho, jaká „obluda“ na místě demolice vyroste. Podle Lomeckého nyní začne standardní územní řízení, ke kterému se bude moci vyjadřovat i první městská část. Věc proto bude projednávat komise územního rozvoje a pravděpodobně i rada a zastupitelstvo. „Demolovat se může teprve tehdy, když bude vydán demoliční výměr,“ zdůraznil Lomecký. Verdikt vynese stavební úřad Prahy 1, který je ale orgánem státní správy, a nepodléhá proto pravomoci starosty. „To znamená, že se může stát, že naše stanovisko bude k té demolici negativní, a přesto náš orgán výstavby vydá kladné rozhodnutí,“ dodal Lomecký.

Starosta si ale myslí, že památky, které nejsou úplně památkově chráněné, mohou „být za určitých okolností nahrazeny kvalitnější architekturou“. „Městská část není žádný skanzen, my se nemůžeme zastavit v 16. ani v 17. století,“ podotkl. O budově na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice řekl, že ji nepovažuje za „nějakou špičkovou architekturu“, a to i kvůli pozdější dostavbě.
Zdůraznil ale, že je důležité, co by mělo dům nahradit. Současný návrh na novostavbu se mu úplně nelíbí a měl by být podle něj o patro až patro a půl snížen. Proti zbourání se staví například Klub za starou Prahu. Ministr podle zástupců klubu „zpochybnil smysl současné památkové legislativy“ a „umožnil bezprecedentní prolomení limitů ochrany památek nejen v Praze“. Zveřejnili proto Veřejný občanský protest, ve kterém vyjadřují své pobouření nad rozhodnutím. Lidé jej mohou podepsat na stránkách klubu. Besser se rozhodl respektovat doporučení resortní rozkladové komise, která navrhla souhlasit s demolicí nárožního domu, dvorní části hotelu a torza bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována. Nová budova má být postavena v příštích letech. Podle projektu, který byl zveřejněn v databázi projektů pro posuzování vlivu stavby na životní prostředí, má mít plánovaná novostavba ve tvaru písmene L tři podzemní a devět nadzemních podlaží. Investorem je firma Václavské náměstí 19 a.s. Demolici chystá spustit už letos v listopadu. V novostavbě by měla být dvě podzemní patra vyhrazena pro parkování, ve čtyřech podlažích mají být obchody, ve zbytku kanceláře. Případ se v úřadech táhne od podzimu 2009, kdy investor požádal magistrát o vydání závazného stanoviska k demolici objektů a k nové výstavbě na jejich místě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video