OBRAZEM: Průzkumník i ničitel tanků. EBRC Jaguar má být postrachem nepřítele na bitevním poli | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

OBRAZEM: Průzkumník i ničitel tanků. EBRC Jaguar má být postrachem nepřítele na bitevním poli

Stanislav Mihulka - VTM.cz

Společnost Nexter představila prototyp nového obrněného vozidla značky Jaguar. To je navrženo tak, aby díky své rychlosti mohlo plnit roli průzkumného vozidla i zaútočit na nepřátelské jednotky.

Francouzský dodavatel vojenských technologií Nexter před začátkem veletrhu vojenských technologií June Eurosatory 2018 představil veřejnosti prototyp nového obrněného vozidla Jaguar.

Je navržené tak, že může plnit roli průzkumného vozidla a zároveň být úspěšným lovcem tanků. Jaguar je přitom vyzbrojený více než obrněná vozidla Bradley Fighting Vehicle americké armády.

EBRC Jaguar (podle francouzského Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) je šestikolové obrněné vozidlo, které by mělo nahradit hned tři různá bojová vozidla, která jsou momentálně ve výzbroji francouzské armády.

Pestrý vozový park české armády. Podívejte se, jaká technika s koly či pásy jí slouží

Zvládne úkoly pro průzkumná vozidla AMX-10RC se 105mm kanónem, průzkumná vozidla ERC 90 Sagaie, a také pro stíhače tanků VAB Mephisto vyzbrojeného protitankovými řízenými střelami HOT.

Všechna tři zmíněná francouzská bojová vozidla jsou stará přes 30 let a jejich výzbroj a vybavení už dost zastaraly. 105mm kanón obrněnce AMX-10RC neprostřelí přední pancíř moderních tanků a stejně tak rakety HOT by proti novým tankům nejspíš nijak zvlášť neuspěly.


Celý článek si můžete přečíst na webu vtm.zive.cz >>>


Slovenská armáda dostane houfnice za miliardy
Výbor Senátu podpořil posílení armádních misí

Autor: Stanislav Mihulka - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!