OBRAZEM: Pustý Detroit. Jak vypadá město pět let po největším krachu v historii USA | e15.cz

OBRAZEM: Pustý Detroit. Jak vypadá město pět let po největším krachu v historii USA

Michaela Trnková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Detroit, svého času jedno z nejlidnatějších měst USA ležící ve státě Michigan, je někdejší chloubou amerického automobilového průmyslu. Před pěti lety, 18. července 2013, vyhlásil bankrot s dluhem 18,5 miliard dolarů (410,3 miliard korun) kvůli neschopnosti splácet své pohledávky. Doposud jde o největší krach města v historii USA. Prohlédněte si fotogalerii zpustlých a rozpadlých budov kostelů, nemocnic, škol nebo knihoven, které už však svým účelům neslouží.

Detroit se potýká s problémy dlouhá léta. Řadí se mezi místa s nejvyšší zločinností ve Spojených státech a ačkoli se v posledních letech situace zlepšuje, stále je považován za nejnebezpečnější město USA.

Míra nezaměstnanosti k březnu 2018 činila 8,7 procenta, nicméně v předešlých letech se dlouhodobě se pohybovala okolo 20 procent. Městu navíc výrazně ubývá obyvatel. V době rozkvětu, roku 1950, mělo přes 1,8 milionu lidí. Loni byl jejich počet odhadován na 673 tisíc, z nichž byla v roce 2016 více než třetina na hranici chudoby.

Detroit je však významný díky automobilovému průmyslu. Je domovem pro tři výrobce aut: Ford, Chrysler a General Motors – a právem si tak vysloužil přezdívku Motown. 

Zkrachovalé město získalo více než 250 milionů dolarů jako federální podporu, kterou použilo k odstranění části opuštěných budov. Od roku 2014 bylo srovnáno se zemí zhruba 14 tisíc nevyužívaných domů a tisíce dalších bylo zrekonstruováno, píše server CNN.

V roce 2013 zveřejnil realitní server Realtor seznam 47 budov, které lze v Detroitu koupit pod 500 dolarů. Pět nemovitostí bylo k prodeji za dolar a několik za částku mezi 50 a 80 dolary.

Autor: Michaela Trnková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery