Okolí baziliky se do dvou let promění | E15.cz

Okolí baziliky se do dvou let promění

Jakub Tichý

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Areál frýdecké baziliky s historickou křížovou cestou brzy ožije. Kapli čeká oprava, přibudou lavičky, chodníky a osvětlení.

Bazilika Navštívení Panny Marie je jednou nejcennějších památek Frýdku-Místku. V posledních desetiletích ale chrám obklopily panelové domy a okolí zpustlo. Od příštího roku se okolí baziliky začne proměňovat. Oprava čeká kapličky křížové cesty, vzniknou nové chodníky, lavičky, koše a osvětlení, prostor dostane parkovou úpravu. Bazilika je v kraji jediná „Křížová cesta vznikla roku 1877 a o pět let později byla dostavěna samostatná kaple, zvaná Římská,“ říká Jaromír Polášek z Muzea Beskyd.
O kaplích toho moc neví ani lidé, kteří tu žijí. „No, baziliku samozřejmě znám a vím, že tam jsou
nějaké kapličky. Ale to je tak všechno,“ uvažuje rozšafně devětačtyřicetiletý Miloš Veselý, který kolem prochází se psem. Bazilika i s okolním areálem přitom patří mezi nejcennější památky kraje. Papež Jan Pavel II. povýšil frýdecký kostel v roce 1999 na baziliku minor, což je druhý nejvyšší titul, kterého
může katolický kostel dosáhnout. V Moravskoslezském kraji je jediný svého druhu.

Do dvou let bude hotovo

„Areál baziliky se začne opravovat v březnu 2010, hotovo by mělo být v září 2011,“
říká Michal Sobek z Regionální rady Moravskoslezsko. Dotace pokryjí většinu nákladů. Chybí něco přes dva miliony a o ty se musí postarat frýdecká farnost. „Chceme požádat o podporu město a kraj,
uvažujeme i o veřejné sbírce,“ říká farář Edward Jesel.

Autor: Jakub Tichý

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.