Osobností roku se stal horolezec Uher | E15.cz

Osobností roku se stal horolezec Uher

Skromný automechanik Libor Uher z Frýdku-Místku nejvíce zaujal stovku oslovených respondentů.

Libor Uher se díky své buldočí povaze může pochlubit řadou úspěchů. Rodák z Frýdku-Místku je dvojnásobným vítězem extrémního závodu Jesenický tvrďák. Jeho největším úspěchem byl výstup na druhou nejvyšší horu světa K2. Jejího vrcholu dosáhl 20. července 2007 jako druhý Čech v historii. Anketa Sedmičky o osobnost roku ukázala, že jej obdivuje mnoho lidí. „Osobně ho neznám, ale je to sympaťák. Nechová se jako některé celebrity, které moc nemusím,“ říká jedna z oslovených, Radka Hovorková.

Vyrůstal na vesnici

Libor Uher chodil na základní školu do Řepišť, kde také vyrůstal. Druhý stupeň absolvoval v sousedním Paskově. „V té době jsem jezdil parkur, takže jsem veškerý volný čas trávil ve stájích. V zimě jsme chodili sáňkovat nebo bruslit,“ vzpomíná na své dětství Libor Uher.
Po základní škole se vyučil automechanikem ve Vratimově. V šestnácti letech začal navštěvovat folklórní soubor. „Folklór jsem dělal patnáct let. Dokonce jsem se dostal na vojně do poloprofesionálního souboru Jánošík, takže jsem ji celou protancoval. Po vojně jsem ještě dlouhou dobu dělal slovenský folklór v Ostravě,“ prozrazuje Uher.
Horolezectví a adrenalinovým sportům se začal věnovat až po svatbě. „Se švagrem jsem začal vysokohorskou turistikou. Nakonec všechno vygradovalo výstupem na horu K2 a loňskou expedicí K&K Pneu Annapurna-Mount Everest 2009, na které jsem dosáhl svého výškového rekordu. Spali jsme ve výšce 8300 metrů,“ stručně shrnul Libor Uher své nejvýznamnější sportovní úspěchy. Co o něm říkají ostatní

Osmatřicetiletý automechanik se však nevěnuje pouze horolezectví, ale také dalším adrenalinovým sportům. „Poslední tři roky jezdíme na závody v Aventure race. Před dvěma lety jsme na závodě v Polsku, který trval něco přes dvaasedmdesát hodin, obsadili skvělou bronzovou pozici. Byl to ohromný úspěch pro celou Českou republiku,“ říká jeden z Uhrových kamarádů Petr Míl.
Uhrovi jsou sportovní rodina, takže s jeho aktivitami nemá nikdo nejmenší problémy. „Člověk si na to postupem času zvykne. Vždycky, když je manžel na nějaké expedici, jsme ve spojení přes mobil nebo internet,“ přibližuje manželka Kateřina Uhrová.
Libor Uher má s ženou Kateřinou dvě děti. Syn Dominik hraje hokej a letos už působí v zámořské WHL. Dcera Kateřina chodí do deváté třídy na základní škole a sklízí první úspěchy v cyklistice. „Taťka ví, že školu si hlídám sama, takže se mě ptá hlavně na to, jak mi to jde v tréninku. Od mala mě i bratra vedl ke sportu a vždycky nás maximálně podporoval. Proto mu každý náš sportovní úspěch dělá obrovskou radost,“ zakončila usmívající se dcera Kateřina Uhrová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!