Padla první obvinění za mistrovství světa. Policie stíhá i bývalého rektora

Protikorupční policie obvinila bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu a majitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala kvůli machinacím při přípravách mistrovství světa. Oběma mužům hrozí až osm let vězení.

„Zahájili jsme trestní stíhání proti dvěma mužům, kteří byli obviněni z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě,“ informoval Roman Skřepek, mluvčí policejního útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.
Podle policie měli třiašedesátiletý Konopa s šestapadesátiletým Nadrchalem společně nelegálně zadat zakázku za 24,2 milionů korun předem vybrané firmě, čímž vyřadili ostatní možné soutěžitele. „Jednalo se o zakázku na dodatečné práce při úpravách ubytovacích kapacit na kolejích v Harcově. Oba přitom museli vědět, že tento typ zadávacího řízení s jediným uchazečem není možné ze zákona použít, nýbrž je nutné dodatečnou dodávku nábytku zadat prostřednictvím zadávacího řízení s možností účasti dalších uchazečů,“ upozornil mluvčí protikorupční policie.
Oba muži místo toho oslovili pouze jediného uchazeče a s ním uzavřeli smlouvu. „Porušení zákona se navíc dopustili i s vědomím toho, že obcházejí podmínky dotace z ministerstva školství. Zakázku měli přidělit způsobem, který schválilo ministerstvo, a před uzavřením smlouvy měli předložit nabídku uchazeče k posouzení,“ tvrdí kriminalisté ze speciálního policejního útvaru.
Podle nich navíc Konopa s Nadrchalem před úředníky z ministerstva „aktivně zatajovali“, že zakázku již zadali konkrétní společnosti. „Svým jednáním vyloučili ostatní možné soutěžitele, v důsledku čehož jediná oslovená společnost získala neoprávněný prospěch ve výši téměř 3 milionů korun,“ uvedl Roman Skřepek.
Bývalý rektor Vojtěch Konopa už dříve pro Sedmičku uvedl, že okolnosti příprav mistrovství světa univerzita nezavinila, ale musela pak nespravedlivě nést jejich důsledky. „Naše koleje na Harcově byly v pravém smyslu vybydlené a my jsme stáli před nabídkou organizačního výboru na rekonstrukci kolejí. Mistrovství světa byla jediná možnost, jak na opravu kolejí sehnat peníze, proto jsme do toho šli,“ vysvětloval Vojtěch Konopa. „Nakonec byla bilance taková, že nám organizační výbor Kateřiny Neumannové dluží osm a tři čtvrtě milionu korun.“ Protikorupční policie se začala machinacemi kolem mistrovství světa zabývat už krátce po jeho skončení - v březnu 2009, a to na základě několika trestních oznámení. Od té doby speciální útvar prostudoval tisíce stran písemností a sami provedli rozsáhlé šetření, které skončilo tímto trestním stíhání. „V tuto chvíli máme ještě spoustu dalších informací, musíme prostudovat spoustu materiálů, faktur a účetních knih. K tomu se průběžně dostáváme a dá se očekávat, že počet osob obviněných v souvislosti s lyžařským šampionátem v Liberci není konečný. „Případ je pro nás důležitý, protože se týká stamilionových státních dotací,“ dodal Skřepek.