Pavel Halada. Duše karvinské házené | e15.cz

Pavel Halada. Duše karvinské házené

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pavel Halada působí v karvinské házené už šestačtyřicet let. Byl i u všech mistrovských titulů.

Do Karviné přišel Pavel Halada před šestačtyřiceti lety studovat hornické učiliště a už zůstal. V házenkářském klubu Baník Karviná nejdříve hrál a od roku 1992 nejúspěšnějšímu házenkářskému klubu v Česku šéfuje.

Pocházíte z jižních Čech. Jak jste se do Karviné dostal?

Pocházím od Českých Budějovic, kde jsem bydlel do pěti let. Potom jsme se přestěhovali do Sezimova Ústí, kde jsem do patnácti let chodil na základní školu. Po ní jsem odešel za bratrem, který v Karviné studoval hornické učiliště.

Začal jste hrát hned házenou?

Ano. Bratr také hrál a říkal mi, že to mám zkusit. Hrával jsem střední spojku. Dokonce jsem se dostal na mistrovství světa učilišť v Německu. Turnaj jsme vyhráli a já byl vyhlášený nejlepším hráčem mistrovství. Cenu mi tehdy předával bývalý německý kancléř Willy Brandt.

Co vás přivedlo na dráhu funkcionáře?

Mě hlavně bavilo trénovat malé házenkáře. V osmadvaceti letech jsem si udělal trenérský kurz a při hraní jsem se věnoval ještě trénování. V roce 1983 jsem skončil s hraním úplně a stal se házenkářským funkcionářem. Nejdříve jsem dělal šéfa komise mládeže na Moravě a později i pro celé Československo.

Ve kterém roce jste se stal prezidentem Baníku Karviná?

V roce 1992. Už to bude pomalu dvacet let a myslím, že bych měl funkci předat někomu dalšímu. V klubu bych chtěl ale působit i potom. Házená je moje vášeň. Navíc jsem byl u všech dvanácti karvinských titulů. V roce 1968 jsem byl v širším kádru, v roce 1972 už jako plnohodnotný člen týmu a další tituly jsem pak zažil jako prezident klubu.

Je nějaká sezona, která se vám výrazně vryla do paměti?

V roce 2000 jsme pro Karvinou získali po osmadvaceti letech titul. Oslavy byly velkolepé. Dokonce byla akce na náměstí a hráči se koupali v kašně. To jsou krásné vzpomínky.

Čím to je, že Karviná v posledních letech dominuje české házené.

Určitě výchovou talentů. Začali jsme s ní v České republice jako první a úspěchy se dostavily. Dáváme příležitost našim odchovancům, kteří se za Karvinou rvou a dávají do hry srdíčko.

Letos se nehraje play-off. Vnímáte to, jako hon na Karvinou?

Ano. Vždycky jsme nejlepší házenou hráli až v play-off. To se někomu asi nelíbilo. Navíc se liga v závěru rozdělí na dvě části a body zůstanou jen za vítězství s týmy z horní poloviny tabulky. Může se stát, že měsíc před koncem bude o titulu rozhodnuto. Play-off bylo napínavé. Lidi to bavilo. Takhle to vidím, že je to krok dozadu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video