Petice vrátila Ostravě Černou kostku | E15.cz

Petice vrátila Ostravě Černou kostku

Projekt Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, který vešel do povědomí veřejnosti jako „Černá kostka“, bude realizován. Vedení Moravskoslezského kraje změnilo loňské rozhodnutí, jímž od projektu ustoupilo.

Donutil ho k tomu tlak ze strany nejen odborné, ale i laické veřejnosti, která se postavila za realizaci projektu v původně navržené podobě. V polovině loňského roku moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas prezentoval rozhodnutí zastupitelstva a rady kraje, podle kterého „projekt megalomanské novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny bude nahrazen novým, méně nákladným řešením“, ušetřené prostředky z Regionálního operačního programu EU chtěl kraj přesunout do zdravotnictví a školství.

Rozhodnutí rozdělilo i moravskoslezské politiky na odpůrce (současná koalice ČSSD a KSČM) a zastánce záměru (opoziční ODS a KDU-ČSL). Zaskočena ale byla hlavně veřejnost i autoři původního projektu z ateliéru Kuba & Pilař, kteří se o zrušení záměru postavit Černou kostku dozvěděli právě v době, kdy za jiný projekt (areál Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice) získali prestižní architektonické ocenění, hlavní cenu Grand Prix.

Na obhajobu původního projektu vznikla petice, kterou podepsaly čtyři tisíce lidí a která se neodvolávala jen na etické a architektonické aspekty, ale zpochybnila i argument, podle nějž zrušení projektu přinese úspory. Kraj odmítnutím záměru podle petice „hodlá financování knihovny do budoucna přenést na bedra státu a ve výsledku by údajně levnější stavba Moravskoslezské vědecké knihovny daňového poplatníka mohla vyjít dráž než realizace nynějšího projektu“. Za projekt Černé kostky se loni postavila i Česká komora architektů.

#####Kompromis přinese změny

Během podzimu loňského roku autoři architektonického návrhu hledali možnosti kompromisního řešení - především šlo o to, jak vyřešit požadavek kraje na začlenění katedry jazyků VŠB TU Ostrava a jak snížit náklady na stavbu. Výsledkem bylo nedávné přehodnocení rozhodnutí kraje a obnovení plánu postavit Moravskoslezskou vědeckou knihovnu podle návrhu ateliéru Kuba & Pilař.

„Naše jednání se zástupci krajského úřadu byla zaměřena především na možnost začlenění katedry jazyků VŠB TU Ostrava do našeho návrhu budovy Moravskoslezské vědecké knihovny a redukci administrativních prostor knihovny,“ řekl o jednání s krajským úřadem Ladislav Kuba. Také další úpravy návrhu jsou zaměřeny na úspory a týkají se záměny některých materiálů a zrušení vodní plochy v exteriéru. Nároky na finance má také výrazně snížit přenesení investice do sousedícího parkovacího objektu na soukromý subjekt.

#####Nová dominanta Ostravy

Budova Moravskoslezské vědecké knihovny bude tvořena krychlí o hraně 36 metrů a má mít dvě podzemní a osm nadzemních podlaží. Jednoduchá fasáda a elementární geometrický tvar jsou zvoleny jako reakce na okolní nesourodou zástavbu a současně svou vážností odpovídají charakteru instituce, která má v budově sídlit. Černá prosklená kostka se má stát dominantou místa a zároveň nabídnout svým návštěvníkům mimořádný zážitek - kromě půjčení knih zde bude možnost zhlédnout i výstavu nebo se občerstvit v literární kavárně.

Objekt bude také nabízet množství speciálních studoven, půjčovnu dokumentů, čítárnu denního tisku, kabinky pro studium jazyků nebo hudební oddělení. Skutečnost, že se veřejnost tak intenzivně angažovala ve věci prosazení zajímavého projektu, architekti hodnotí jako mimořádnou věc. „Velmi si vážíme toho, že náš projekt získal širokou podporu i v době, kdy se zdálo, že nebude realizován. Ale obecně nás těší hlavně to, že ostravská veřejnost náš návrh bere za svůj, ačkoli není nijak podbízivý,“ komentuje dění kolem projektu Ladislav Kuba.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!