Pokles nájemného za kanceláře se v Evropě zpomaluje | e15.cz

Pokles nájemného za kanceláře se v Evropě zpomaluje

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z průzkumu společnosti DTZ vyplývá, že pokles nájemného za kancelářské prostory se v Evropě zpomaluje. Od začátku roku kleslo v průměru o 11 procent, v Praze o 8,7 procenta. Největší propad zaznamenalo nájemné za kanceláře v Kyjevě, kde kleslo o 56,3 procenta. V Dublinu se snížilo o 30 procent.

V konečné bilanci letošního roku zaznamená tuzemský trh podle odhadu DTZ pokles nájemného v nových kancelářských budovách zhruba o 13 procent, na úrovni celé Evropy má klesnout v průměru kolem 13,4 procenta. V Londýně City, Paříži a Varšavě se pokles nájmů blíží svému dnu, ve všech ostatních evropských metropolích bude nájemné pokračovat v poklesu i v roce 2010, ovšem daleko pomalejším tempem než v roce 2009. Pro Prahu DTZ předpovídá velmi mírný pokles směrem dolů ve vztahu k typu budovy a umístění.

„Rok 2010 má přesto být ve znamení stabilizace trhu, a tím i výše nájemného,“ uvedla analytička DTZ Lenka Hartmanová. Praha se podle odborníků z DTZ liší od zbytku kontinentu tím, že v ní pronajímatelé neposkytovali zájemcům takové pobídky, jako to bylo běžné v jiných evropských městech. Za rekordní pobídku prý lze označit dvouleté nájemní prázdniny pro nejmenovanou společnost, která podepsala kontrakt na 15 let v londýnském City. V Praze je údajně možné v závislosti na velikosti poptávky, požadované lokalitě, ratingu budoucího uživatele a kvalifikovaným vyjednáváním získat na standardní období pětiletého nájmu tří - až pětiměsíční nájemní prázdniny a příspěvek na vybavení kanceláří až 50 eur (asi 1284 korun) na metr čtvereční.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video