Pověst realitních kanceláří ničí nejen absence etiky | E15.cz

Pověst realitních kanceláří ničí nejen absence etiky

Drtivá většina bytů či domů na českém trhu se stále prodává či kupuje bez asistence realitní kanceláře. Zcela proti jakékoli logice lidé raději dají své často celoživotní úspory do rukou někoho, koho vidí poprvé v životě a nemají prakticky žádnou možnost si o něm něco zjistit.

[file:9256:small:right]

Problém je v tom, že díky několika podvodníkům a nepoctivcům, jejichž aktivity se vždy náležitě medializují, padne špatný obraz na všechny realitní kanceláře bez rozdílu. Všeobecně se ví, že chybí určitá regulace činnosti realitních makléřů, ať už je to formou vázané životnosti či třeba licencování realitních kanceláří. K tomu ale už léta chybí zejména politická vůle, případně tlak jednotné a silné Asociace realitních kanceláří.

Ani jedno zde zatím není a signály z politické scény hovoří o tom, že politici se na nějaké změny fungování realitních kanceláří a realitních makléřů nechystají. Proč také, když získat dnes oprávnění prodávat nemovitosti může prakticky každý a mezi držiteli živnostenských listů opravňujících provozovat realitní činnost je i řada zákonodárců či jejich rodinných příslušníků.

A tak naděje, že by se v krátké době zvýšila důvěra veřejnosti v české realitní kanceláře, je velmi malá. Ale nezoufejme a radujme se alespoň z prvních jarních paprsků.

*Tomáš Johánek, šéfredaktor*

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!