Praha 8 dá do roku 2015 do obnovy Libně asi 1,2 miliardy korun | E15.cz

Praha 8 dá do roku 2015 do obnovy Libně asi 1,2 miliardy korun

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Osmá městská část investuje do obnovy Libně do roku 2015 zhruba 1,2 miliardy korun. Většinu peněz vezme z výdělků z privatizace. Největší investicí bude výstavba nového sídla radnice na Palmovce. Kromě toho ale Praha 8 chystá rovněž obnovu Elsnicova náměstí a letos dokončila opravu parku u Invalidovny. Jednotlivé projekty dnes představili zástupci radnice společně s architekty, kteří se na projektech podílejí.

„Chceme pozvednout oblast Libně, doufáme, že tím povzbudíme i soukromé investiční záměry v této oblasti,“ řekl starosta Prahy 8 Jiří Janků (ODS). Podle starosty je v současnosti velmi zanedbaná především lokalita Palmovky, kde mimo jiné přebývají bezdomovci. Právě tam by měla směřovat největší investice za zhruba 1,13 miliardy korun, a to do nového sídla radnice podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Radnice předpokládá, že zhruba do roka získá stavební povolení, na konci roku 2012 by se mělo začít s přeložkami inženýrských sítí. Stavba, jejíž součástí bude i obchodní centrum, by měla být hotova na konci roku 2014.

Dalších asi 25 až 30 milionu korun hodlá radnice investovat do obnovy Elsnicova náměstí, které přiléhá k památkově chráněnému Paláci Svět. Podle návrhu architekta Jana Šépky tam vznikne kavárna, nové lavičky a zpřístupněno bude koryto říčky Rokytky, které je nyní zakryto. Opravy náměstí by měly být dokončeny zhruba na podzim roku 2013.

Radnici se ale zatím nepodařilo přimět vlastníka přilehlého Paláce Svět, aby tuto zchátralou památku opravil. Palác, který zviditelnil spisovatel Bohumil Hrabal, je dominantou náměstí. Majitel sice letos začal v budově pracovat, podle radnice práce příliš nepostupují. „Budeme přistupovat k sankcím, které budou pro majitele významné,“ řekl místostarosta Michal Šustr (TOP 09).

Na rozhraní Karlína a Libně se už letos otevřely obnovené Kaizlovy sady a park před Invalidovnou, které byly od povodně v roce 2002 zanedbané. Místo získalo nové lavičky, jezírko s lekníny, repliky starých luceren, oplocené dětské hřiště a hřiště na pétanque. Oprava stála kolem 49 milionů korun, většinu radnice získala z evropských fondů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video