Praha chystá revizi zatím nerealizovaných částí tunelu Blanka | E15.cz

Praha chystá revizi zatím nerealizovaných částí tunelu Blanka

Praha chystá revizi některých dosud nerealizovaných částí tunelového komplexu Blanka, které by mohly prodražit celou stavbu. Řekl to náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Jednat chce například o požadavcích městských částí na povrchové úpravy nebo o technologiích, které by měly být v tunelech použity. O tom, zda bude možné výslednou cenu stavby snížit, by mělo být jasno na začátku května.

Výstavba tunelového komplexu Blanka by se mohla podle vedení hlavního města prodražit až o deset miliard korun z původních asi 27 miliard korun. Rada hlavního města v těchto dnech diskutovala o analýze, kterou vypracoval magistrátní odbor městského investora a která zdůvodňuje jednotlivé položky na stavbě, jejichž cena se navýšila. Ještě tento týden Praha dokument zveřejní.
Podle Březiny většina prodražení měla čtyři příčiny. Šlo o změněný návrh Trojského mostu, požadavky báňského úřadu po propadech během výstavby tunelu, novelizace technických norem a nové požadavky městských částí a organizací města. „Uložili jsme odboru městského investora, aby dopady těchto změn sumarizoval,“ řekl Březina. Další prodražení způsobila změna DPH od ledna 2010 z 19 na 20 procent.

Březina dostal za úkol do konce dubna jednat s městskými částmi a dalšími subjekty, které některé zvýšené náklady vyvolaly, a následně s dodavatelem stavby. Na začátku května by pak mohlo být jasné, zda bude možné náklady na některé položky snížit.
Vedení Prahy také schválilo plán kontrol na velkých stavbách, jako je tunelový komplex Blanka. Jednou za dva měsíce plánuje Praha kontrolní den na stavbě. Čtvrtletně pak dostane informaci o pokračování stavby rada. Výbory zastupitelstva i všichni zastupitelé budou informováni jednou za půl roku. Podle Březiny z dostupných dokumentů vyplývá, že odbor městského investora, který měl stavbu na starosti, neměl povinnost minulé vedení města o navýšení ceny informovat. „Je problém, že minulí členové rady své právo nevyužili, že se neptali,“ poznamenal Březina. Minulé vedení slibovalo dokončení této stavby do závěru roku 2012, tento termín ale pravděpodobně nebude dodržen. Současné vedení mluví spíše o roku 2014. Záležet ale bude na výsledné ceně stavby i na tom, zda bude mít město na investici dostatek peněz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!