Přijede Uchov, muž dvou tváří

Na konci ledna začíná dvanáctý ročník Hustopečského skákání. Favoritem je opět Rus Uchov.

Umí se zpít do němoty, což ukázal před dvěma lety na mítinku v Lausanne. Ale taky dokáže předvést něco, co snad ani nemá pozemský základ. Ivan Uchov je mužem dvou tváří. Vítěz a bohém zároveň.

Obě jeho stránky znají i fanoušci na jižní Moravě. Rus je už tradiční hvězdou Hustopečského skákání a chybět nebude ani v lednu, kdy odstartuje dvanáctý ročník.

„Pokud se nestane něco mimořádného, tak Ivan přijede. Je pro nás prioritním skokanem, kterého chceme,“ říká organizátor Hustopečského skákání Zbyněk Háder.

Díru, vzniklou jeho neúčastí, by pořadatelé zalepovali těžko. Uchov je halový mistr světa, stříbrný z evropského šampionátu a vítěz Diamantové ligy. Je tu ještě jedna podstatná věc. Ruský bouřlivák je šoumen, který fanoušky v hledišti nenechá vydechnout.

„On je jednoduše takový, svůj, a proto ho diváci v Hustopečích mají rádi. Když je na rozběžišti, je se na co dívat,“ chválí ho Háder.

Loni to nebylo jiné. Uchov přelétl 237 centimetrů jako nic a stanovil nový rekord mítinku. Neměl konkurenci. Zatímco on přemýšlel nad výškou dalšího pokusu, ostatní si už balili věci. To je prostě on, bezstarostný Rus, který nikdy nepochybuje o své výjimečnosti.

Silná konkurence

Uchov si Hustopeče, kde vyhrál v předcházejících třech ročnících, logicky oblíbil. „Těším se na halovou sezonu a na Moravu do Hustopečí, kde to znám,“ prohlašoval výškař před pár týdny. Zdá se, že cestu za vítězstvím mu může překazit jen zranění.

Ale pozor, jeho soupeři nejsou žádní „nazdárci”. Velké ambice má každoročně Jaroslav Bába. Ze zahraničí má dorazit halový vicemistr Evropy Švéd Linus Thörnblad a mistr světa z Ósaky 2007 Donald Thomas z Baham. U stropu hustopečské haly bude viset i americká vlajka. Zatím nejpravděpodobněji se jeví příjezd Dusty Jonase, který v minulém ročníku nestačil právě jen na suverenního Uchova.

„Těžko odhadovat, jak si skokani povedou. Mužská špička je hodně vyrovnaná. Třicátý v žebříčku může klidně uletět a udělat nečekaný výsledek,“ upozorňuje Háder na to, že papírové předpoklady nehrají roli. Snad jen u Uchova.

To už neplatí v ženské kategorii. Chorvatka Blanka Vlašičová i Američanka Chaunté Howardová-Loweová halovou sezonu vynechají, a tak nikdo nepochybuje o vítězství Němky Ariane Friedrichové. Hodně lze očekávat od Švédky Emmy Greenové, která umí i přes dva metry a byla druhá na mistrovství Evropy v Barceloně. „Věřím i české jedničce Ivě Strakové. Je možné, že přijede nějaká závodnice z Ruska,“ uzavírá Háder.