Přilákáme více lidí, slibují ve Vesci | e15.cz

Přilákáme více lidí, slibují ve Vesci

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Areál ve Vesci chce napravit image černé díry na peníze. Přibudou v něm atrakce, které přitáhnou více lidí. Budou ale stát ještě devět milionů korun.

Nové volejbalové a tenisové kurty, hřiště na petangue, street basketbal a další atrakce mají přilákat Liberečany do Sportovního a rekreačního areálu v Liberci-Vesci.
Jeho provozovatelé chtějí dokázat, že více než dvě stě třicet milionů na jeho výstavbu nebyly vyhozené peníze.
„Plánujeme druhou etapu rozvoje areálu. Už je nakreslená, jen ji odstartovat,“ říká Vít Pražák, šéf společnosti Sportovní areál Ještěd, pod který patří i Vesec. Záměr za devět milionů korun spadá do půlmiliardového balíku projektů, na které Liberci poslala peníze Evropská unie. I ten však musí opět posoudit nové vedení radnice.
Novinky ve Vesci by měly zlepšit i ekonomickou bilanci areálu. „Doplácíme na něj zhruba půldruhého milionu ročně. Vstup je zdarma, ale my udržujeme parkoviště, tratě, fungují tam záchody a stánek s občerstvením,“ vypočítává Pražák.
Vstup gratis zůstane i po výstavbě nových sportovišť. „Můžeme ale zpoplatnit jednotlivá hřiště s veškerým servisem, která si pak návštěvníci můžou pronajmout,“ upřesnil Pražák. Zhruba šestatřicetihektarový areál dnes využívá kromě vrcholových sportovců k závodům a tréninkům v zimě jen pár desítek nadšenců. V létě je to lepší. „Začíná být populární mezi inlinisty a kolaři. Oblíbili si ho pořadatelé srazů automobilových veteránů, oslovili nás i organizátoři open air koncertů. Možností je určitě ještě víc,“ poznamenal Pražák. Sportovní areál Ještěd za sebou vleče i balvan dluhů po předchozím nájemci, firmě Snowhill. Ta si na modernizaci lyžarského areálu vzala úvěr čtvrt miliardy korun. Těsně před konáním mistrovství světa v lyžování ho ale vrátila městu. Splátky by neutáhla. Podle Pražáka dělají dluhy kolem 260 milionů korun. Převzalo je město Liberec, ale skiareál mu je bude patnáct let splácet. Vylepšení veseckého areálu se Pražákovi líbí, ale pokud radnice peníze nepošle, společnost stavět nebude. „Naší hlavní prioritou je kopec, sjezdovky,“ vysvětluje Pražák.
Podle Zuzany Kocumové, náměstkyně libereckého primátora pro sport, má Vesec reálnou šanci posuzovacím sítem projít. „Není to tak drahá záležitost jako třeba lázně, které by přišly na tři sta milionů korun,“ míní náměstkyně.
Lidé novinky ve Vesci vítají, ale myslí si, by je mohla radnice pořídit levněji. „Hřiště pro děti a pořádné uzamykatelné skříňky ano, ale proč tenisové kurty? Těch je v Liberci dost,“ přemítá Liberečan Aleš Máslo. Podle něj by stačilo zkvalitnit to, co je. „Kdyby vysypali pěšiny na loukách perkem a propojili je s blízkým lesem u rybníku Tajch nebo s kopcem Císařský kámen, vznikla by tím ideální trasa na procházky nebo jogging,“ míní Máslo.
Právě s propojením přírody s areálem ale projektanti počítají.
Kateřina Chroustovská z ateliéru Pozemních staveb vytipovala pět zón a spojila je naučnou stezkou. Navrhla různá rozptýlení pro rodiny s dětmi. „Jsou tam třeba klasická otevřená ohniště, ale i lukostřelecký kout. Rodiny mohou strávit v areálu celý den, opéci si buřty a zasportovat si,“ popisuje Chroustovská.
Ve Vesci by mělo vzniknout i první discgolfové hřiště v Liberci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video