První soukromá škola už přijímá

Nejvíce šestnáct žáků ve třídě bude ve škole, kterou otevřou v Králově Dvoře. Soukromé zařízení vznikne v levínském kopci.

Nový systém vzdělávání dětem a rodičům nabídnou Jiřina Gallová a Jana Králová, které zakládají první soukromou základní školu na Berounsku. Zařízení nazvané Scarabeus bude stát v levínském kopci po levé straně ve směru z Králova Dvora do Zdic a podle Gallové stavební práce začnou hned, jak to počasí dovolí.

V Berouně neuspěly

„Půjde o školu s devíti třídami. Kromě ní ale zřídíme také tři třídy školky,“ vysvětluje Gallová, která chtěla soukromé zařízení společně s Janou Královou založit už před rokem v Berouně. Tam ale neuspěly.

„Škola měla vzniknout za Českou pojišťovnou v prostorách školicího centra, ale nakonec jsme se nedomluvily s majitelem. Město nám jinou variantu nenabídlo, a tak jsme se obrátily na Králův Dvůr, kde to vyšlo,“ říká Gallová.

Radnice zakladatelkám školy nabídla výhodnější podmínky pro koupi pozemku. „Pro město bude nová škola rozhodně přínosem, i když je jasné, že třídy nenaplní jen děti z Králova Dvora. Projekt navíc město určitě zviditelní,“ uvádí starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Jaký bude zájem?

Zakladatelky školy by rády otevřely všechny třídy souběžně. Záležet však bude na poptávce. „Už teď to vypadá, že naplníme mateřinku, a máme signály, že bude zájem i o první a druhou třídu,“ říká Jiřina Gallová. Chtějí nabídnout odlišný přístup a nadstandardní vybavení.

Samozřejmostí bude třeba práce s počítačem při každodenní výuce. „Dnešní děti jsou na počítače šikovné, je to součást jejich života, takže ve třídách už jsou pro ně připravená takzvaná hnízda, kam se zapojí notebooky,“ vysvětluje Gallová. Kromě počítačů se děti mohou těšit také na specializované třídy pro výuku fyziky nebo chemie formou pokusů. Děti si tak podle Gallové vše lépe zapamatují a hlavně si probíranou látku sami vyzkouší.

Cizí jazyky, hudba, sport

„Důraz budeme klást také na cizí jazyky. Angličtina bude součástí každodenní výuky. Kromě toho chceme, aby každé dítě hrálo na nějaký hudební nástroj a dělalo sport, který ho bude bavit,“ říká Gallová.

Soukromou školu, která by se zároveň měla stát hudební a sportovní akademií, si ale zájemci zaplatí. Pro žáky od první do deváté třídy bude školní docházka stát šest tisíc korun za měsíc. Cena za dítě, které bude chodit do školky, bude odstupňovaná podle doby, kterou v ní stráví.

„Částka nezahrnuje stravování, které se bude platit zvlášť. O to víc ale budou mít rodiče na výběr. Dětem mohou zaplatit jen oběd či také dopolední a odpolední svačinu,“ vysvětluje Gallová. Zvlášť se budou platit také další aktivity mimo klasickou výuku.

„Projekt vypadá zajímavě, před zakladatelkami smekám, že se jim ho nakonec zřejmě podaří dotáhnout do konce. Jediné, co mě mrzí je, že si novou školu nebude moci dovolit každý,“ řekl zástupce ředitele Jungmannovy základní školy v Berouně Jiří Bartoš.

Rodiče oceňují záměr, kdy má být v každé třídě maximálně šestnáct žáků. „Pokud by se učitel dítěti věnoval, což jinde není při počtu pětadvaceti dětí moc možné, klidně ty peníze zaplatím,“ řekl Martin Kotek.

Informativní schůzka

Zakladatelky soukromé školy Scarabeus věří, že rodiče ocení právě individuální přístup a kvalitní výuku.
Vzhledem k tomu, že jde o zcela nový projekt, pořádají informativní schůzku. Zájemci na ni mohou přijít 27. ledna od šesti hodin večer a 29. ledna od devíti hodin ráno do sálu České pojišťovny v Berouně.