Půst je recept na zdravý a dlouhý život | E15.cz

Půst je recept na zdravý a dlouhý život

Půst je recept na zdravý a dlouhý život
Půst je recept na zdravý a dlouhý život
• 
ZDROJ: Shutterstock

Jaroslav Petr - VTM.cz

Recept na zdraví a dlouhověkost se skrývá v pětidenním půstu drženém jednou měsíčně. Půst nepoškozuje organismus. Naopak zlepšuje stav oběhového systému a snižuje riziko nádorových onemocnění.

 

Půst byl dlouho nedílnou součástí životního stylu našich předků. Jak ukazuje nová lékařská studie, návrat k půstu by nám jen prospěl. Byli bychom zdravější a dožívali bychom se vyššího věku.

Naši předkové dodržovali pravidelné páteční půsty. V některých obdobích roku, např. v předvelikonočním čase, drželi půst podstatně delší dobu. Křesťané vnímali výrazné uskromnění v jídle jako pokání za spáchané hříchy. Jak ale ukazují moderní biomedicínské studie, půst svědčil nejen duchu, ale také tělu.

Fascinující: V ranním šálku kávy je ukrytý obrovský chemický vesmír

Experimenty na laboratorních myších prokázaly, že opakovaná konzumace menšího množství kaloricky chudší potravy má na zdravotní stav a dlouhověkost zvířat jasný pozitivní dopad.

Jak ale reaguje na opakovaný půst lidský organismus? Na tuto otázku odpovídá studie týmu vedeného Valterem Longem z University of Southern California v Los Angeles publikovaná v předním lékařském časopise Science Translational Medicine.

Devět gigantů brázdících oceány: od obří jachty po největší nákladní loď světa

Do studie se zapojilo 71 dobrovolníků, kteří každý měsíc po dobu pěti po sobě jdoucích dní jedli nízkokalorickou dietu chudou jak na cukry, tak i na proteiny, ale bohatou na tuky s nenasycenými mastnými kyselinami. Každý dobrovolník absolvoval tři měsíční cykly s pětidenním půstem.

Byznys s omlazováním v upířím stylu startuje

Efekt půstu byl zjevný. Dobrovolníci zhubli. Ztratili nejen celkový tělesný tuk, ale i tuk uložený v partiích pasu. Významně se jim snížil krevní tlak a v krvi jim poklesly hladiny proteinu IGF-1, jehož zvýšené koncentrace se pojí s rychlejším stárnutím.

Dobrovolníkům se vylepšily i další parametry krevních testů. V krvi jim ubylo jak tuků, tak i cholesterolu. Lékaři u nich zaznamenali i pokles tzv. C-reaktivního proteinu, který signalizuje nebezpečné zánětlivé procesy v tkáních.

Pět tisíc let rozvoje astronomie: nejzávažnější objevy nás teprve čekají

Zajímavé je, že pozitivní účinky půstu byly výraznější u lidí, u kterých se už na začátku experimentu rýsovalo zvýšené riziko civilizačních chorob, jako je rakovina nebo onemocnění oběhového systému včetně infarktu myokardu či mozkové mrtvice.

„Cykly pětidenních půstů jsou nejen bezpečné, ale jsou i velmi účinné v redukci rizik spojených se stárnutím a chorobami vyššího věku,“ konstatují závěrem autoři studie.

Krása rozkladu. Smíchovské nádraží skrývá pozapomenutý protiatomový kryt, podívejte se
Vědci zjistili, že rorýsi vydrží ve vzduchu i deset měsíců
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy slavné krajiny
Tak zněl Hitler v normálním rozhovoru: poslechněte si unikátní nahrávku
Tak se vyrábí Präsident. Prohlédněte si výroční speciál Tatry
Od přepracovanosti k drogám. Mají naše vysoké nároky nějaký smysl?

Autor: Jaroslav Petr - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!