Krása rozkladu. Smíchovské nádraží skrývá pozapomenutý protiatomový kryt, podívejte se | e15.cz

Krása rozkladu. Smíchovské nádraží skrývá pozapomenutý protiatomový kryt, podívejte se

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Deník E15 dostal od železničářů ojedinělou možnost nahlédnout do podzemí Smíchovského nádraží, kde v zapomnění dlouhá léta chátrá protiatomový kryt. Správa železniční dopravní cesty, která nádraží i s krytem převzala loni od Českých drah, nyní přemýšlí, jak s neobvyklými prostory naložit. 

První fází bude jejich vyklizení. Vedle pavučin a prachu jsou zde dnes k vidění i zbytky původního vybavení, například sady akumulátorů, staré železničářské svítilny, hadice plynových masek, odmořovací stroje či takzvaný atombordel, tedy ochranné oblečení. K tomu se zde povalují i věci denní potřeby, například skleněné láhve od mléka.

Kryt měl v případě války primárně sloužit železničářům k udržení provozu na nádraží, skrývá proto i torzo dispečerského pracoviště. Kryt vznikl stejně jako nádraží v 50. letech minulého století, z vojenských seznamů už byl ale vyškrtnut. Poslední ránu mu zasadila povodeň v roce 2002, od té doby zde fakticky nikdo nebyl.

Kromě zapomenutých předmětů přidávají prostorům na temném kouzlu rozbujelé plísňové struktury na zdech, které by nejspíš ocenil Vladimír Boudník. S dalším využitím mají správě železnic pomoci projektanti, kteří budou připravovat rekonstrukci celého nádraží.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah