Krása rozkladu. Smíchovské nádraží skrývá pozapomenutý protiatomový kryt, podívejte se | E15.cz

Krása rozkladu. Smíchovské nádraží skrývá pozapomenutý protiatomový kryt, podívejte se

Jan Šindelář

Deník E15 dostal od železničářů ojedinělou možnost nahlédnout do podzemí Smíchovského nádraží, kde v zapomnění dlouhá léta chátrá protiatomový kryt. Správa železniční dopravní cesty, která nádraží i s krytem převzala loni od Českých drah, nyní přemýšlí, jak s neobvyklými prostory naložit. 

První fází bude jejich vyklizení. Vedle pavučin a prachu jsou zde dnes k vidění i zbytky původního vybavení, například sady akumulátorů, staré železničářské svítilny, hadice plynových masek, odmořovací stroje či takzvaný atombordel, tedy ochranné oblečení. K tomu se zde povalují i věci denní potřeby, například skleněné láhve od mléka.

Kryt měl v případě války primárně sloužit železničářům k udržení provozu na nádraží, skrývá proto i torzo dispečerského pracoviště. Kryt vznikl stejně jako nádraží v 50. letech minulého století, z vojenských seznamů už byl ale vyškrtnut. Poslední ránu mu zasadila povodeň v roce 2002, od té doby zde fakticky nikdo nebyl.

Kromě zapomenutých předmětů přidávají prostorům na temném kouzlu rozbujelé plísňové struktury na zdech, které by nejspíš ocenil Vladimír Boudník. S dalším využitím mají správě železnic pomoci projektanti, kteří budou připravovat rekonstrukci celého nádraží.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!