Robot na kolech SMSS vyrazil do afghánské války | E15.cz

Robot na kolech SMSS vyrazil do afghánské války

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Autorevue.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Afghánistánu mají vojáci bezesporu tvrdý život. Ulehčit by jim ho měl malý doprovodný vůz SMSS (Squad Mission Support System). Je dlouhý pouhých 3,3 metru a má dojezd 200 kilometrů. Jeho hlavní předností je, že uveze až půl tuny nákladu.

SMSS by měl být využíván především jako doprovodné vozidlo. Sloužit bude hlavně příslušníkům speciálních sil. Ti na svých bedrech často táhnou až 45 kilogramů výstroje. Měl by také sloužit k převozu raněných v nepřístupném terénu.

Šestikolové „vozítko“ váží téměř dvě tuny a může se pohybovat samostatně (s předem nadefinovanou trasou), nebo může být ovládáno na dálku.

V současnosti působí v Afghánistánu první čtyři SMSS. Společnost Lockheed Martin si jedno vozidlo cení na 250 tisíc dolarů. Pokud budou úspěšná, tak se očekává, že jich americká armáda zpočátku zakoupí zhruba 4000. Společnosti by se tak bohatě vrátily náklady na vývoj, ty dosáhly 20 milionů dolarů.

“SMSS představuje výsledek více než desetiletého vývoje,“ řekl Scott Greene, viceprezident společnosti Lockheed Martin. “Armáda testovala tohoto robota na kolech při cvičeních v USA a zkoušky dopadly vždy dobře. Proto bylo SMSS nyní nasazeno v Afghánistánu.”

SMSS může být vybaven i kontrolními a sledovacími systémy. Na snímku je Gyrocam 9M na výsuvném stožárů. Autor: Autorevue.cz
SMSS může být vybaven i kontrolními a sledovacími systémy. Na snímku je Gyrocam 9M na výsuvném stožáru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video