Rockeři: Po natáčení je nám měsíc blbě

Na kontě má pět desek a koncertuje téměř každý víkend. Kapelu Tlustá Berta zná na jihu Čech snad každý rockový fanoušek.

Sehnat pohromadě pětici hradeckých rockerů byl téměř nadlidský úkol. Po dvoudenním vyjednávání jsme se sešli nadvakrát. Na domluvený rozhovor v deset hodin dopoledne dorazili jen zpěvák Michal Chramosta a kytarista Zdeněk Ledvinka. Zato na minutu přesně.
Zpočátku byli trochu odměření. Ještě než padla první otázka, ozval se kytarista Ledvinka. „Doufám, že se nechcete ptát, jak vznikla kapela.“ Nedůvěra ale rychle opadla. Rockeři se odvázali hlavně odpoledne ve zkušebně při fotografování.

Jak stíháte pracovat a ještě koncertovat?

Chramosta: Volný víkend je pro nás něco jako dar. Za rok máme asi tak deset volných víkendů. Někdy se nám ani nechce jet, ale když už to slíbíme, tak prostě jedeme.
Ledvinka: Všichni děláme sami na sebe, máme volnou pracovní dobu. Práci za nás samozřejmě nikdo neudělá, ale můžeme si to přizpůsobit.

Na vašich webových stránkách jsou písničky volně ke stažení. Vyplatí se ještě dnes vydávat klasické CD?

Ledvinka: Staré desky už vůbec nemáme. Museli bychom nechat dolisovat minimálně tři sta kusů, a to se nevyplatí. Vzhledem k tomu, že je dneska dovoleno loupit hudbu, tak jsem byl i proti fyzickému vydání posledního alba Vítejte v džungli.
Chramosta: Snažili jsme se udělat zajímavý obal. Získali jsme kresbu Káji Saudka, ale ani to nepomohlo. Je to prostě tím, že si to lidé stáhnou. I proto jsme dali písničky na web.

Takže žádného dalšího alba se nedočkáme?

Chramosta: Přemýšlíme nad jiným řešením. Třeba vydat nové písničky na flashdisk s nějakým zajímavým designem. Člověku pak kromě hudby zůstane i něco navíc.
Ledvinka: Pro nás je důležité dostat naše písničky k lidem. Bez partnerů, kteří naše aktivity podporují, by to ale rozhodně nešlo.

Takže platí text písně, kde zpíváte: Ve vatě nejsem a ani nebudu…

Chramosta: Jak zpíváme, tak to i je. Nejsme ani ve skelné vatě, ale na druhou stranu ani v té korunové.

I přes potíže ale určitě novou nahrávku chystáte.

Ledvinka: Vždycky když desku dotočíme, tak je nám měsíc blbě. Je to jako když máte kocovinu. Ale hned potom začneme myslet na další.
Chramosta: Bavíme se o tom, máme něco rozpracované. Neradi bychom přetáhli dvouletou pauzu od poslední desky.

Píšete nejdřív hudbu nebo texty?

Ledvinka: Nejdřív jsou texty, které píše hlavně Marek Růžička, a taky Majkl. Já dělám hudbu.
Chramosta: Celkovou tvář dá písničce až celá kapela. S něčím se dlouho trápíme a něco vyplyne rychle. To je pak přirozenější.
Ledvinka: Takhle jsme třeba udělali písničku Vítejte v džungli. Sešli jsme se ve zkušebně a ani jsme pořádně nevěděli co hrát a za dvě hodiny byla skladba hotová.

Posloucháte ještě svoje písně?

Chramosta: Občas ano, není mi to nepříjemné. Snažím se tam něco zajímavého najít. Ledvinka: Já to neposlouchám. Mám rád kapely
AC/DC, Kabáty a Pink Floyd. Ty můžu slyšet pořád dokola. Občas k tomu něco přidám, třeba teď poslouchám skupinu Green Day.

K rockovým kapelám patří neodmyslitelně také alkohol. Jak je na tom Tlustá Berta?

Ledvinka: Je fakt, že to k muzice patří. Záleží na náladě a situaci. Ale rozhodně nepijeme od začátku koncertu.
Chramosta: Nejsme tam jako v práci, takže si dáme všichni panáka. Říkáme tomu ztmelovací cvičení.

Na jihu jste známá kapela. Máte nějaké větší ambice?

Ledvinka: Kdo říká, že nemá, tak lže. My jdeme takzvanou cestou postupné virózy a zatím se nám to daří. Prosazujeme se i mimo kraj.