Ruský počítačový trh klesá už sedm čtvrtletí v řadě | E15.cz

Ruský počítačový trh klesá už sedm čtvrtletí v řadě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Anton Fomkin, Flickr.com (CC BY 2.0)

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský počítačový trh pokračuje ve svém dlouhodobém sestupu. Ve třetím čtvrtletí prodeje počítačů klesly o 16 procent, což podle společnosti IDC zrcadlí celkový stav ruské ekonomiky.

Výraznější propad zažily přenosné počítače. Jejich prodej meziročně spadl o 18,8 procenta na 1,46 milionu přístrojů, zatímco trh stolních počítačů klesl o 10,9 procenta na 809 tisíc kusů.

„Dynamika počítačového trhu v Rusku je stále negativně ovlivněna makroekonomickými faktory, které jsou součástí celkového zpomalení ruské ekonomiky,“ uvedla analytička IDC Natalia Vinogradovová.

Ruští podnikatelé se podle IDC drží taktiky „počkáme a uvidíme“. Řada z firem odložila přechod z operačního systému Windows XP na novější verze.

Slabší je i poptávka domácností, a to navzdory nabídce výrobců, kteří přišli s počítači zaměřenými na nízkou cenu. „Levná verze Windows, kterou Microsoft poskytl výrobcům prodávajícím počítače za méně než 250 dolarů, pomohla navýšit prodeje počítačů v segmentu domácností. To ale nestačilo na vyvážení celkově negativních meziročních výsledků,“ dodala Vinogradovová.

Ruskou ekonomiku ohrožují nízké ceny ropy, ke kterým se přidávají západní sankce kvůli Ukrajině a samotný výpadek obchodu s tím to západním sousedem. Podle ratingové agentury Moody's začne ruská ekonomika koncem letošního roku klesat a oslabování bude pokračovat až do poloviny příštího roku.

Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu ruské ekonomiky na příští rok na 0,5 procenta. Stejný růst odhaduje ruská vláda na letošní rok.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video