Seznamte se s historií zámku | E15.cz

Seznamte se s historií zámku

Petra Sasínová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Frýdecký zámek byl původně středověkým hradem. Výstava Muzea Beskyd přibližuje jeho bohatou historii.

Výstava Frýdecký zámek mapuje, jak se měnila podoba zámku od středověku do dneška. Panely s texty, historickými fotografiemi, cennými exponáty, obrazy a instalacemi jsou v pěti místnostech frýdeckého
zámku. Jedna je věnována středověku, druhá období renesance, třetí ranému baroku, další vrcholnému baroku a poslední přibližuje období 19. století. V této části se návštěvníci seznámí i s novodobou historií. Od
roku 1923 v zámku sídlila Státní správa lesů, posledního půl století je v péči muzea.
„Zajímavostí je historický hodinový stroj a ciferník z hlavní věže, autentická okenní křídla z 18. století nebo barokní zvon s reliéfy svaté Barbory a svatého Františka Xaverského,“ říká autor výstavy Marek Weissbrod z Muzea Beskyd. Zvon z roku 1728 se zachoval do dneška, loni prošel konzervací a nyní je exponátem na výstavě. Návštěvníci výstavy se také dozvědí, že na nádvoří je zazděná třináct metrů hluboká studna z doby středověku. Seznámí se s historií ledovny, kde majitelé zámku skladovali tuny ledu na chlazení potravin.
Její autoři informují i o nových průzkumech a rekonstrukcích. „Jsou zde aktuální informace o právě dokončeném restaurování oltáře v zámecké kapli nebo výsledky dendrochronologického datování oltáře a krovu hlavní věže,“ říká Weissbrod. Jde o metodu, podle které lze odvodit, kdy byl pokácen strom, jehož dřevo stavitelé použili.
Výstava Frýdecký zámek končí 29. srpna. V neděli 22. srpna mají lidé možnost zúčastnit se komentované prohlídky zámku, během které se dostanou i do jinak nepřístupných míst.

Autor: Petra Sasínová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video