Sídliště nejsou králíkárny. To ďáblické prý přináší architektonické hodnoty | E15.cz

Sídliště nejsou králíkárny. To ďáblické nese architektonické kvality, míní odborníci

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mnozí jimi opovrhují, jiní by život uprostřed shluku paneláků za nic nevyměnili. Podle odborníků jsou panelové domy a sídliště svébytnou kapitolou moderní architektury a jako vzorový příklad vyzdvihují podobu sídliště Ďáblice, o němž pojednává i publikace Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi. 

Paneláky přinesly do socialistického Československa rychlé řešení bytové krize, nejvíce se jich postavilo v letech 1958 až 1990. V roce 1985 tvořila panelová výstavba téměř 99 procent všech nových bytů v bytových domech. A zatímco v bývalé NDR řada sídlišť ustoupila modernější výstavbě, v tuzemsku ve zhruba 1,2 milionu panelových bytů žijí více než tři miliony lidí.

Prohlédněte si fotogalerii:

Struktury, které exprezident Václav Havel pejorativně nazval králíkárny - tedy hradby šedivých paneláků s tisíci byty a obrovské dvanácti i vícepatrové monobloky s mnoha vchody střídaných sem tam věžákem - pochází většinou ze 70. a 80. let. Naopak ty vyprojektované na konci 60. let, jako je například sídliště v Ďáblicích, podle odborníků přináší urbanistické i architektonické kvality.

Jednomu z nejhodnotnějších sídlišť je věnována právě i Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi, která vznikla z popudu místních nadšenců ve spolupráci s historiky umění, architektury, památkové péče, krajinné architektury a také potomků hlavního architekta Viktora Tučka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video