Skřivánek se chce prostřílet do finále | e15.cz

Skřivánek se chce prostřílet do finále

Filip Kadeřábek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Basketbalistky Ústí překonaly krizi minulých sezon. Odpíchly se ode dna a mají namířeno do finále druhé ligy.

Před čtyřmi lety vybojovaly basketbalistky ústeckého Skřivánku senzační postup do nejvyšší ženské ligy. Potom přišel strmý pád o dvě soutěže níž. Zastavil se až ve druhé lize, kde se letos Severočeškám daří.
Trenér Martin Vaněk je spokojený, že v týmu zůstala základní kostra tvořená zkušenými hráčkami. K těm se navíc přidala mladá generace. Vedle Obstové, Vopálenské, Kallmünzerové a dalších se objevují mladé hráčky, posily na hostování nebo třeba Pavlíčková po vleklém zranění kolena. „Konečně máme trochu širší kádr, se kterým jde pracovat a mít nějaké výsledky. Pořád se ale scházíme na tréninku vlastně jen v pátek,“ potvrzuje kouč, že se tým už odrazil ode dna.

Návrat talentované Gabriely Medunové

V dresu Ústí opět válí velký talent českého basketbalu Gabriela Medunová. Po nevydařeném angažmá v Praze a herní pauze se opět dostává do formy a týmu hodně pomáhá. Na umění nic neztratila a po dokončení studia gymnázia jí trenér dává velkou šanci prosadit se v extralize. „Musí hlavně hrát, a potom se uvidí. Basketbal v Praze kloubila se studiem v Ústí. Časově to bylo hodně náročné a ve výsledku se do sestavy extraligového VŠ Praha potom moc nedostala,“ vysvětlil situaci Martin Vaněk.
Loni Skřivánek vypadl v play-off s pražským Karlínem, který nakonec postoupil do první ligy. I letos chce tým z ústeckých Dobětic zabojovat o návrat do vyšší soutěže.

Vítězné tažení soutěží může pokračovat

První dvě podzimní kola sezony basketbalistkám příliš nevyšla. „Strakonice měly ve svém týmu posily z extraligového A týmu a my nebyli kompletní. V Klatovech jsme ztratili, ale stejně když bychom vyhráli, teď v konečné tabulce základní části už by to na našem druhém místě nic neměnilo,“ vysvětluje.
Poté přišla skvělá vítězná série. Pokud si ji o víkendu hráčky nezkazí, budou mít na svém kontě pouhé tři prohry v základní části.
Bez ohledu na výsledky duelů v Sokolově a Plzni skončí stejně Skřivánek druhý za rezervou Strakonic.
Soupeřkami pro semifinále play-off může být pro Ústí tým Liberce, Mostu nebo Plzně, se kterými svěřenkyně Martina Vaňka umí hrát na vítězství. Navíc sérii budou začínat doma. Finálová bitva by potom asi byla pravděpodobně se Strakonicemi. O návratu do první ligy se ještě Skřivánek bavit nechce. „Na to bude čas, až pokud postoupíme do finále. Zohledníme větší finanční i časovou zátěž, ochotu holek jezdit na zápasy i na Moravu a dál a také kvalitu a zastupitelnost hráček v týmu,“ vyjmenovává body do další diskuze kouč Vaněk.
Většina basketbalistek pracuje nebo studuje a ostatního času už moc nemají. Dorostenky by se rády ve vyšší lize ukázaly, starší hráčky už ale vyšší soutěže hrály a vědí, co obnáší. Teď už si rády zahrají v klidu a pohodě. Pokud by Skřivánku v první lize plné pendlů z extraligy v týmech soupeřek vypadlo několik hráček každý víkend z různých důvodů, nemůže pomýšlet na úspěchy.

Prostor dostávají mladé ústecké hráčky

Trenér Vaněk také nechce jít cestou angažování nových tváří, velké obměny a posilování celku. Prostor dává odchovankyním a hráčkám, které za Ústí nad Labem už delší dobu bojují. „Je to už pryč, ale holky na extraligu často vzpomínají. Jak do Ústí nad Labem přijel Gambrinus Brno, USK Praha nebo Trutnov. Probírají, jak se která hráčka chovala. Teď jsme žili loňským basketbalovým mistrovstvím světa v Česku a byli jsme i na zápasech v Brně, Ostravě i Karlových Varech,“ připomněl trenér. Fandili Tereze Peckové v českém dresu světových vicemistryň, která se v Ústí nad Labem narodila a ve Skřivánku s košíkovou začínala.

Autor: Filip Kadeřábek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video