Studie: Facebook je jako mor, už příští rok může být minulostí | e15.cz

Studie: Facebook je jako mor, už příští rok může být minulostí

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální síť Facebook je jako nakažlivá nemoc zaznamenávající vrchol před začátkem ústupu. Neztrácí jen mladé uživatele, utíkají všechny věkové skupiny. Pád z výsluní by mohl přijít už v roce 2015, tvrdí studie Princetonské univerzity.

Dva doktorští kandidáti Princetonské univerzity své tvrzení zveřejnili online ve studii, která ale ještě neprošla recenzním řízením. Na základě vzestupu a pádu serveru MySpace John Cannarella a Joshua Spechler tvrdí, že Facebook, který je největší online sociální sítí v dějinách, je předurčen k ohromnému propadu.

„Myšlenky, stejně jako nemoci, se šíří infekčním způsobem mezi lidmi, než nakonec odumřou. Už byly úspěšně popsány na základě epidemiologických modelů,“ napsali autoři studie. Aplikovali modifikovaný epidemiologický model černého moru, aby popsali dynamiku online sociálních sítí, k čemuž využili veřejně dostupné údaje Googlu.

Facebook se zmenšuje

Výsledky rozhodně nevyznívají příznivě pro sociálního giganta, který má nyní více než 1,1 miliardy uživatelů po celém světě a příští měsíc oslaví deset let existence. Podle studie Facebook už od prosince 2012 klesá, pokud jde o využívání dat. „Facebook čeká prudký pokles v následujících letech. Už do prosince 2014 se smrskne o 20 procent ze své maximální velikosti,“ uvedla studie.

Následovat bude ještě mnohem prudší propad. Četnost vyhledávání pojmu Facebook klesne oproti současnému stavu o 80 procent – podle nejčernějšího scénáře už v roce 2015, nejpozději však v roce 2017.

Průzkumy i vlastní data Facebooku už delší dobu naznačují, že sociální síť přestává být zajímavá hlavně pro teenagery. Ti přitom v minulosti tvořili největší uživatelskou skupinu.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery