Swans jsou stále na cestě | E15.cz

Swans jsou stále na cestě

Swans
Swans
• 
ZDROJ: Radek Bartik

Petr Frinta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oživením Swans po čtrnáctileté odmlce se Michaelu Girovi podařilo, na čem si řada dalších zásadních jmen alternativy osmdesátých let vylámala zuby. Nejen zúročit někdejší popularitu, znásobenou tím, že v mezičase nahrávky kapely inspirovaly jak jednotlivé umělce, tak celé žánry, ale zároveň vydat i umělecky hodnotná alba, nežijící jen z minulosti.

Třetí z nich (v celkovém součtu třinácté studiové) To Be Kind je prozatím tím komerčně nejúspěšnějším a řadí se i mezi ta nejvydařenější, pod nimiž je Gira s ansámblem podepsán.

Seznam interpretů, jimž tvorba Swans z osmdesátých a devadesátých let zůstává inspirací, by byl zřejmě nekonečný. Své k raným deskám přidaly nezávislé kytarové kapely, extrémní metalová scéna anebo druhá vlna industriální hudby; k pozdějším nahrávkám se hlásí představitelé postrockových žánrů, neboť tyto předznamenaly i jeho zvuk i pro něj typické zacházení s motivy a kompozicí.

Široký rozptyl má jednoduchou příčinu: mezi deseti „původními“ deskami urazili Swans dlouhou cestu. I když je zpočátku dotvářel syrový zvuk, evokující teprve se rodící svět tvrdé hudby, inspirací jim bylo spíše prapůvodní, syrové blues. Skladby se rodily ze zdánlivě nekonečného opakování téhož motivu jen s drobnými variacemi. Inspirace se později měnily, přibyly křehké akustické písně a nakonec bezčasé beztvaré kompozice předznamenávající dnes tolik populární post-rock. Základy nahrávek vznikaly improvizacemi, rozpracováním a rozepisováním oblíbených pasáží právě dokončeného projektu. A ve všech „stadiích“ skupiny zůstala syrovost (zvuku i výpovědi), opakování motivů a barvy vznikající náhodně mezi opakovanými motivy a figurami.

Podobně jako předchozí album The Seer se i novinka To Be Kind rozprostírá na ploše dvou disků, dvě hodiny hudby však znamenají pouhých deset skladeb. Nesou klasické znaky Swans: opakování motivů, psychedelické vrávorání, typické zacházení s motivy a jejich rozvíjení a zpátky ve hře je přiznané ovlivnění blues. Písně vycházejí z jednoho motivu, jeho hypnotického, šamanského opakování a rozehrávání, zpěv nahradily mantry, zaříkávání a recitace, a nechybí dokonce pocty žánrovým (blues) velikánům. Ale především je deska plná neopakovatelného kouzla jedné z nejoriginálnějších skupin uplynulých desetiletí.

Swans – To Be Kind
Vydavatel: Young God, Mute, 2014
Hodnocení: 90 %

Autor: Petr Frinta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.