Továrna na čokoládové absolutno jede před Vánoci na plné obrátky

Bílé kachlíky, přesný řád, pracovní bzukot a čisto jak na operačním sále. To je čokoládovna Kamila.

Ve výrobně vyskytenského výrobce čokoládových specialit Kamila je před Vánoci rušněji než jindy. „Děláme o víkednech, v prodloužených směnách. Ani v lednu si nevydechneme, máme prázdné sklady, tak je musíme doplnit,“ říká jednatel Kamila Chocolates František Hlava.
Málokdo chce o svátcích škudlit, tak jsou i čokoládové výrobky z Kamily určené na vánoční trh honosnější a dražší. Není výjimkou, že tu dělají pro klienty i dvoukilová balení bonbonů. Zvláštností čokolády z Kamily je, že se často nevyskytuje ve tvarech veselých figurek křiklavých barev, výrobce usiluje spíš o vyvážení vzhledu a chuti výrobků. To se daří: zdejší čokoládu si oblíbila i znalkyně Livie Klausová.

Z čokolády zde vyrobí prakticky cokoli, pokud se s klientem na nápadu dohodnou. „Děláme například speciální zelenou čokoládu, která se po nalití do blistrů sype drcenými kakaovými boby, nebo speciálně sušeným ovocem,“ říká Hlava. Vyrobili zde absintovou čokoládu, jinou se švestkami a likérem, či s becherovkou.
Úspěšná je Pražská kostka - malá čtvercová bonboniéra, kterou prodávají luxusní pražské hotely a ve Vyskytné ji vyrábějí po mnohatisícícových sériích. „Na dobrém nápadu je třeba i měsíce odchytávat nedostatky, najít ideální obal, chuť, vzhled, nic neuspěchat. U tohoto výrobku se to podařilo,“ řekl Hlava. Pražskou kostku napadlo jednoho podnikatele nechat vyrobit poté, co se po návratu ze zahraničí zadíval na mozaiku pražské dlažby.

Práce na výrobě čokoládových specialit začíná vsypáním průmyslové čokolády den předem do temperovacího stroje. Tam se nejprve na jistou teplotu rozehřeje a míchá, někdy i desítky hodin. Poté je zchlazena na jinou teplotu, která je u každého druhu čokolády jiná a je nutné ji naprosto přesně dodržet. Rozehřátou čokoládou dezertář plní formy, pak ji ochucuje a zdobí. Co se tvarů týče, na přání umí ve Vyskytné vyrobit podle jednoúčelových šablon cokoli: kytaru, hoblík, auto… Zpěvačka Naďa Urbánková si nechala udělat z čokolády růžové brýle. „Zda trávím i já Vánoce s čokoládou? Celé roky jím sto gramů čokolády denně, ta se mi nikdy neznechutí,“ směje se František Hlava.